Są powody do obaw?

Będzie "Ale urwał 2.0"? Internauci kpią z inwestycji na najsłynniejszej szczecińskiej górce

2022-11-02 12:39

Celem tej inwestycji była likwidacja barier architektonicznych i ułatwienie poruszania się osobom o ograniczonej mobilności i rodzicom z dziećmi. Z ulicy Kusocińskiego w Szczecinie zniknęły schody, które zostały zastąpione nowym chodnikiem, pozbawionym wszelkich barier. Nie wszyscy jednak przyjęli tę inwestycję z entuzjazmem. Biorąc pod uwagę miejsce, w którym dokonano zmian, wielu mieszkańców obawia się, że wraz z nadejściem zimy pojawią się problemy.

Chodzi o słynną górkę, znaną z kultowego filmu "ale urwał!", który zapisał się w historii polskiego Internetu. Ulica Kusocińskiego znajduje się bowiem na sporym wzniesieniu, a jej nachylenie jest wyjątkowo duże, bo wynosi aż 12 procent. Na słynnym filmie ze stycznia 2010 roku widzimy, że samochody jadące z góry, na ośnieżonej nawierzchni miały problem z wyhamowaniem, co doprowadziło do spektakularnego karambolu.

W październiku, po zakończeniu trwającej 3 miesiące inwestycji zniknęły kłopotliwe schody, a chodnik został dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością, m.in. poruszających się na wózkach. Wielu mieszkańców ma jednak wątpliwości, czy skutek nie będzie odwrotny do zamierzonego, a mianowicie czy wyjątkowo stromy ciąg pieszy nie stanie się pułapką, zwłaszcza po nadejściu zimy.

"Ciekawe jak zimą ludzie będą wchodzić jak spadnie śnieg?"

"Znowu będzie 'ale urwał', tylko teraz na chodniku. Współczuję."

"Ktoś konsultował projekt z osobą na wózku?"

"Oczyma wyobraźni widzę wózek rozpędzony do 40 km/h."

"Fajnie tam u was - tak nie za bezpiecznie."

"Pomysł złoto! Będzie można w końcu odpalić narty!"

- komentują internauci w mediach społecznościowych.

O tym, jaki będzie efekt, przekonamy się prawdopodobnie już niebawem, gdy spadnie pierwszy śnieg. Warto jednak brać pod uwagę, że od pamiętnej zimy 2010 roku, gdy doszło do słynnego "ale urwał!", ulica Kusocińskiego jest jedną z najszybciej odśnieżanych ulic w Szczecinie. Jeśli drogowcy będą traktować chodniki z takim samym zaangażowaniem jak jezdnię, być może nie ma powodów do obaw?

"Ale urwał!" - co wiesz o hicie Internetu ze Szczecina?

Pytanie 1 z 7
Dokończ wypowiedź: "Ale urwał! Ale to było..."
Zima w Szczecinie. "Ale urwał!", czyli najsłynniejsza górka w Polsce zasypana śniegiem