Na strychu znaleziono m.in. XVIII-wieczną rzeźbę Chrystusa

i

Autor: mat. policji Na strychu znaleziono m.in. XVIII-wieczną rzeźbę Chrystusa

Barokowy Chrystus na strychu. Niezwykłe odkrycie w jednym w zachodniopomorskich kościołów [WIDEO]

2019-03-21 20:44

Zachodniopomorscy policjanci odnaleźli poszukiwane barokowe rzeźby, które w nieznanych okolicznościach zaginęły z kościoła w Jesionowie. Wśród nich była XVIII-wieczna rzeźba Chrystusa, która nie figurowała w żadnej ewidencji.

W lutym do koordynatora ds. zabytków Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zwrócił się proboszcz parafii w Jesionowie koło Przelewic, z prośbą o pomoc w ustaleniu losów zaginionych zabytków z kościoła pw. św. Floriana. Według rejestrów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, już w 1993 roku w kościele stwierdzono brak 9 cennych zabytków, w tym czterech rzeźb barokowych, dwóch obrazów, dwóch kielichów oraz pateny.

Przeczytaj również: Sensacyjne odkrycie w Golczewie! Na dnie jeziora znaleziono... lokomotywę!

Koordynator zapoznał się z dokumentacja parafialną oraz konserwatorską po czym dotarł do byłych proboszczów pracujących w parafii. Jeden z nich przypomniał sobie, że 30 lat temu kilka rzeźb widział na strychu pomieszczeń dawnej plebanii. Policjant udał się więc we wskazane miejsce. Okazało się, że w latach 90. strych odcięto od budynku plebanii a wejścia zaizolowano pianką montażową. Wraz z proboszczem i dzielnicowym z KP w Lipianach przeszukano dwukondygnacyjny strych i w skrytce pod bocznymi schodami odnaleziono trzy barokowe rzeźby.

Okazało się, że dwie z nich to poszukiwane XVIII-wieczne rzeźby aniołów, zaginione w latach 1962-1993. Rzeźby wykonane są z polichromowanego drewna, mniejszy anioł liczy 120 cm wysokości, rzeźba anioła chrzcielnego liczy 140 cm. Odnaleziono również inną, również pochodzącą z XVIII wieku, dużą rzeźbę Chrystusa, jednak nie figuruje ona ani w bazie utraconych dzieł sztuki ani w dokumentacji konserwatorskiej.

Przeczytaj również: To miało być "bombowe" odkrycie. Sztorm spłatał figla mieszkańcom Mielna i saperom

Rzeźby pozostaną w parafii w Jesionowie. Policja i proboszcz wciąż poszukują pozostałych zabytków z kościoła św. Floriana, w tym cennego obrazu olejnego na desce przedstawiającego scenę Ukrzyżowania z XVII wieku oraz obraz z przestawieniem Ostatniej Wieczerzy, pochodzących prawdopodobnie z rozebranego protestanckiego ołtarza z terenu gm. Przelewice.

Przeczytaj również: Sensacyjne odkrycie archeologiczne pod Szczecinem. Ten skarb ma prawie tysiąc lat!

Zobacz wideo: