Policjanci apelują o rozwagę

i

Autor: mat. policji Policjanci apelują o rozwagę

Bądźmy ostrożni na lodzie! O tragedię nietrudno!

2017-01-11 14:22

Z powodu panującej od kilku dni ujemnej temperatury, wiele szczecińskich zbiorników wodnych pokryło się warstwą lodu. Jest to zachęta dla niektórych, aby się poślizgać. Zimowe szaleństwo może jednak zakończyć się tragedią, dlatego policja apeluje do wszystkich o rozwagę.

Przebywanie na lodzie może okazać się zgubne w skutkach. Po załamaniu się tafli lodowej, gdy wpadniemy do wody nasze ubranie nasiąka nią, co powoduje, że ważymy kilkanaście kilogramów więcej niż zazwyczaj. Ponadto długotrwałe przebywanie w lodowatej wodzie może doprowadzić do hipotermii, czyli gwałtownego wychłodzenia organizmu. Pierwszym objawem hipotermii jest drżenie mięśni, którego nie można opanować - wywołane jest obronnymi skurczami, drugim etapem jest zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność, senność, trzecim etapem jest utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik procesów życiowych - człowiek wówczas przestaje utrzymywać się na powierzchni wody.

W związku ze zwiększonym ryzykiem zarwania się lodu, policja wodna przypomina o podstawowych zasadach ostrożności i zachowania się w momencie wypadku.

Zalecenia dla młodzieży:

  1. unikaj wchodzenia na lód na jeziorze, osiedlowym oczku wodnym lub rzece,
  2. korzystaj z lodowisk przygotowanych specjalnie do tego celu,

Zalecenia dla dorosłych, w tym dla wędkarzy:

  1. na lód wybieraj się w towarzystwie kogoś, na kogo możesz liczyć w krytycznej sytuacji,
  2. podczas wędrówki uderzaj co pewien czas w lód - gdy pod wpływem uderzenia pokrywa lodowa pęka lub trzeszczy - wycofaj się tą samą drogą,
  3. nie wjeżdżaj samochodem na lód!

Jeżeli pod Tobą zarwie się lód:

  1. nie wpadaj w panikę i staraj się zachować spokój, oszczędzaj siły na wydostanie się z wody,
  2. jeśli to możliwe zdejmij buty – pozbędziesz się zbędnych kilogramów, łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni,
  3. jeśli się wydostaniesz - nie wstawaj - powoli przeczołgaj się w bezpieczne miejsce (do brzegu)
  4. jeżeli jest taka możliwość, szybko zdejmij mokre ubranie i załóż suchą odzież lub owiń się np. kocem termicznym z apteczki samochodowej.

Kiedy widzisz, że pod kimś zarwał się lód:

  1. wezwij pomoc z telefonu komórkowego - numer 997, 998 lub 112,
  2. przed udzieleniem pomocy zapewnij sobie asekurację innej osoby,
  3. rozważnie zbliżaj się do ofiary - lód w tym miejscu może być słaby i może zarwać się również pod tobą, a wtedy już dwie osoby będą potrzebowały pomocy,
  4. staraj się podać lub rzucić cokolwiek, za co można się złapać np. linę, gałąź, kurtkę, drabinkę,
  5. pomóż ofierze wydostać się z wody,
  6. jeżeli jest taka możliwość, należy szybko przebrać uratowanego w suche ubranie (lub owiń w folię ratowniczą z apteczki samochodowej).

Rodzice powinni być odpowiedzialni za swoje dzieci i zwracać uwagę, gdy zobaczą na lodzie inne dzieci pozostawione bez opieki osób dorosłych.

Przeczytaj również: Napadł na obcokrajowca. Trafił do aresztu. Teraz grozi mu nawet 18 lat za kratkami

Nasi Partnerzy polecają