Aż 160% wzrostu. W Polsce dramatycznie przybywa kościelnych rozwodów. Co się dzieje?

i

Autor: Shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Liczby mówią wprost

Aż 160% wzrostu. W Polsce dramatycznie przybywa kościelnych rozwodów. Co się dzieje?

2023-11-22 10:27

Kościół w Polsce przeżywa kryzys. To już nie teoria, a fakty. Pustki w kościołach, mniej uczniów na lekcjach religii i mniej ślubów kościelnych. Coraz więcej jest natomiast rozwodów kościelnych. Odnotowano wzrost aż o 160 proc. Z czego wynika ta dramatyczna statystyka? Szczegóły poniżej.

Rozwody kościelne. Polska niechlubnym liderem

Jak informuje RMF FM, "w ciągu ostatnich 30 lat liczba wyroków w polskich sądach kościelnych stwierdzających nieważność małżeństwa wzrosła o ponad 160 proc". Co więcej, w naszym kraju ta niekorzystna dla Kościoła statystyka stale rośnie, natomiast w Europie takich przypadków jest coraz mniej. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie Instytutu Pokolenia przygotował raport "Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce". Twórcy raportu przyjrzeli się kościelnym danym z lat 1989-2022.

Rozwody kościelne w Polsce. Przyczyna jest jedna

Kościelne prawo mówi jasno - związku małżeńskiego rozwiązać się nie da. Można jednak stwierdzić, że małżeństwo jest nieważne. Co ciekawe, w 2020 r. średnio jeden z czterech wyroków stwierdzających nieważność małżeństwa w Europie, wydano właśnie w Polsce. Przyczyna zazwyczaj jest jedna. Chodzi o tzw. niezaistnienie zgody małżeńskiej (96 proc.).

Michał Kot, dyrektor Instytutu Pokolenia, w rozmowie z RMF FM stwierdził, że wyraźny wzrost liczby tego typu wyroków widać od kilku lat. Może mieć to związek z decyzją papieża Franciszka, który zdecydował się uprościć procedurę nieważności małżeństwa. W 2015 r. biskup Rzymu wprowadził w życie reformę, zgodnie z którą do stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego wystarczające jest orzeczenie sądu kościelnego I instancji, a nie I i II instancji, jak dotychczas. Proces w tzw. trybie zwykłym skraca się z tego powodu nawet o rok. Dla porównania, w Europie liczba wyroków kościelnych w 2020 r. była mniejsza o 47 proc. w zestawieniu z 1989 r.

Coraz mniej małżeństw kościelnych

Michał Kot zwraca też uwagę na to, że "w dzisiejszym świecie bycie w trwałym związku jest trudniejsze niż było kiedyś i że coraz więcej mamy problemów związanych z komunikacją czy generalnie relacjami". Co więcej, spada też wzrost liczby zawieranych małżeństw kościelnych. Porównując dane z 1989 r. i 2019 r. liczba ślubów kościelnych w Polsce zmniejszyła się o 45 proc., czyli ponad 100 tysięcy małżeństw.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Tusk zlikwiduje Fundusz Kościelny? Pojawił się inny pomysł

Źródło: RMF FM

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Politycy od Kuchni. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski