Alert RCB wywołał zaniepokojenie. Czy można pić wodę z kranu?

i

Autor: Vitória Santos / CC0 / pexels.com Alert RCB wywołał zaniepokojenie. Czy można pić wodę z kranu?

Mieszkańcy mają wątpliwości

Alert RCB wywołał zaniepokojenie. Czy można pić wodę z kranu?

2024-09-30 14:14

Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, który mieszkańcy Szczecina i regionu otrzymali w niedzielę, wywołał spore zaniepokojenie. Informacja o zagrożeniu, jakie niesie za sobą zanieczyszczenie Odry falą powodziową, sprawiło że pojawiło się mnóstwo pytań dotyczących jakości wody płynącej z kranów. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie wyjaśnia wszelkie wątpliwości.

Alert RCB wywołał wiele wątpliwości

W niedzielę, 29 września mieszkańcy Szczecina i regionu otrzymali wiadomość SMS z alertem RCB, dotyczącym zakazu korzystania z wód Odry i zagrożeń, jakie niesie woda zanieczyszczona falą powodziową.

"UWAGA! Zakaz korzystania z wód Odry. Dotyczy on: picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i jedzenia ryb"

- czytamy w wiadomości wysłanej do mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, w powiatach: myśliborskim, gryfińskim, polickim, goleniowskim oraz na terenie miasta Szczecin.

Wiadomość wywołała wiele pytań i obaw dotyczących jakości wody płynącej z kranu. Mieszkańcy obawiają się, że może nie nadawać się do spożycia.

ZWiK rozwiewa wątpliwości. "Kranówkę można pić"

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie wyjaśnia: woda jest zdatna do picia.

- Przypominamy i uspokajamy. Wody nie pobieramy z Odry - informuje Hanna Pieczyńska, rzeczniczka ZWiK. - W Szczecinie dostarczamy ją z Miedwia lub Pilchowa. Nie ma zagrożenia dla naszych ujęć.

Ujęcia wody znajdują się w znacznej odległości od Odry, nie ma więc zagrożenia, że może ona zostać zanieczyszczona.

- Kranówkę można pić bez przegotowania i filtracji - podkreśla Hanna Pieczyńska.

Sonda
Obawiasz się powodzi?
Stracili wszystko podczas powodzi Lądku-Zdroju