Aleja Wojska Polskiego jest już placem budowy

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Aleja Wojska Polskiego jest już placem budowy

Aleja Wojska Polskiego jest już placem budowy. Zapowiada się drogowy horror w centrum Szczecina

2021-09-10 8:19

Niegdyś była to główna aleja handlowa w centrum Szczecina, dziś jest opustoszała, zaniedbana i zapomniana. Aleja Wojska Polskiego, a dokładniej jej śródmiejski odcinek, w najbliższych dwóch latach przejdzie gruntowną metamorfozę. W czwartek wykonawca przejął plac budowy, co oznacza, że prace rozpoczną się już niebwaem. Wiązać się to będzie z ogromnymi utrudnieniami dla kierowców, pieszych i pasażerów.

Na alei Wojska Polskiego zmieni się dosłownie wszystko - od układu drogowego po zieleń i małą architekturę. Obecnie jest to przelotowa arteria, która - poza nielicznymi, "kultowymi" miejscami, nie przyciąga niczym szczególnym. Krzywe chodniki, zastawione do granic możliwości zaparkowanymi samochodami, brak dogodnej komunikacji miejskiej, liczne puste lokale, wszechobecny brud - to wszystko odstrasza.

Za ponad 80 milionów złotych aleja ma znów stać się "salonem miasta". Przebudowa potrwa dwa lata. W czwartek wykonawca przebudowy śródmiejskiego odcinka al. Wojska Polskiego przejął plac budowy. Najbliższe dni poświęcone będą na przygotowania do startu prac budowlanych. Następnie zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu i rozpoczną się pierwsze prace. Niestety wiązać się to będzie z licznymi utrudnieniami dla mieszkańców - zarówno zmotoryzowanych, jak i pieszych. Dodając do tego prace drogowe w rejonie placu Żołnierza, placu Rodła i już niebawem na alei Wyzwolenia, zapowiada się prawdziwy drogowy horror, przynajmniej w pierwszych tygodniach po wprowadzeniu zmian w organizacji ruchu, zanim wszyscy przyzwyczają się do nowej sytuacji.

Czytaj też: Umowa podpisana. Główna aleja w centrum Szczecina przejdzie dużą metamorfozę. Jednak nie wszyscy chcieli takich zmian [ZDJĘCIA, WIDEO]

Co się zmieni na al Wojska Polskiego?

W ramach inwestycji zmieni się naprawdę dużo. Uporządkowane zostanie parkowanie, chodniki staną się bardziej przyjazne dla pieszych, pojawią się nowe nasadzenia, zmodernizowane zostaną przylegające do al. Wojska Polskiego fragmenty ulic Śląskiej i Jagiellońskiej, pojawią się nowe elementy małej architektury. Zmieni się również plac Zgody, który stanie się rondem. Ponadto w sąsiedztwie placu Zgody, w ramach rewitalizacji wnętrza kwartału 36 obejmującego ulice Małkowskiego, Ks. Bogusława, Boh. Getta Warszawskiego oraz Królowej Jadwigi, powstanie również dwupoziomowy podziemny parking, w którym zmieści się około 150 pojazdów.

W ramach drugiego etapu prac, zmodernizowany ma zostać także plac Zwycięstwa, gdzie powstanie m.in. wspólny przystanek tramwajowo-autobusowy, o którego budowie mówi się od blisko 10 lat.

Czytaj też: Banksy tu był? Tajemnicze dzieło ozdobiło ścianę w centrum Szczecina [ZDJĘCIA, WIDEO]

Sonda
Czy często stoisz w korkach?
Kiedyś "salon Szczecina", dziś świeci pustkami. Wkrótce rusza przebudowa al. Wojska Polskiego
Nasi Partnerzy polecają