Starka

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Starka

Afera w szczecińskiej "Starce". Hektolitry wódki sprzedawane "na lewo". Cztery osoby z zarzutami

2022-03-23 21:49

17 tysięcy butelek legendarnej "Starki" zostały sprzedane po zaniżonych cenach, a pieniądze nigdy nie trfiły na konto firmy. Cztery osoby zostały zatrzymane w związku z działaniem na szkodę Szczecińskiej Fabryki Wódek. Grozi im wieloletnie więzienie.

Śledztwo w sprawie nadużyć, do których doszło w Szczecińskiej Fabryce Wódek "Starka" prowadzone jest pod nadzorem 2 Wydział do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Zarzuty usłyszały cztery osoby.

- W toku postępowania ustalono, iż na szkodę spółki zawarto umowę o świadczenie usług ochrony, podczas gdy spółka posiadała już pracownika świadczącego tego typu usługę, a cena wynikająca z tej umowy została w sposób znaczny zawyżona - tłumaczy prok. Alicja Macugowska-Kyszka z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. - Ponadto ustalono, że podejrzane osoby zbyły określonym kontrahentom łącznie około 17 tysięcy butelek alkoholu po zaniżonych cenach w stosunku do ceny rynkowej, a pieniądze stanowiące zapłatę za ten alkohol nigdy nie zostały przekazane na rachunek spółki, albowiem zostały rozliczone jako kompensata za fikcyjne usługi świadczone na rzecz Szczecińskiej Fabryki Wódek „Starka” sp. z o.o. z siedzibą w Szczecinie.

Czytaj też: Śmiała się z niego cała Polska. Jak teraz wygląda słynny "lewitujący przystanek" w Szczecinie? [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dodatkowo ustalono, że dwa pojazdy należące do spółki zostały sprzedane za kwotę o kilkadziesiąt tysięcy złotych odbiegającą od ich wartości rynkowej.

Materiał dowodowy zgromadzony w toku postępowania, w tym zeznania świadków i oględziny zabezpieczonej dokumentacji pozwoliły na przedstawienie zarzutów czterem osobom, w tym dwóm członkom zarządu spółki, a także osoba kierująca działalnością spółki i osoba kierująca firmą zajmującą się ochroną. Dotyczą one wyrządzenia spółce szkody majątkowej na kwotę nie mniejszą niż 1,7 mln zł. Wobec wszystkich podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji połączonego z zakazem kontaktowania się, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

Za wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Poznaj historię szczecińskiej "Starki" - zobacz galerię!

Sonda
Piłeś/aś kiedyś szczecińską "Starkę"?
Tak wygląda kultura Romów. Piją wódkę na cmentarzu
Nasi Partnerzy polecają