Cmentarz Zachodni w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Cmentarz Zachodni w Szczecinie

1 listopada tutaj tłumów nie będzie. Tak wygląda Cmentarz Zachodni w Szczecinie [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-10-27 23:30

Tutaj nawet w dniu Wszystkich Świętych nie ma tłumów odwiedzających groby bliskich, nie ma także korków na drogach dojazdowych. Na Cmentarzu Zachodnim, w przeciwieństwie do innych szczecińskich nekropolii, panuje spokój. Oddany do użytku osiem lat temu, nowy cmentarz komunalny, wciąż sprawia wrażenie pustego.

Nowa nekropolia na Gumieńcach, tuż przy granicy Szczecina, została oddana do użytku w 2013 roku, gdy na Cmentarzu Centralnym zaczynało brakować miejsc na kolejne pochówki. To zaledwie część większej całości, która ma zostać zrealizowana w przyszłości. Obecnie Cmentarz Zachodni zajmuje powierzchnię 17 hektarów, docelowo, po rozbudowie ma osiągnąć 60 hektarów. Znajduje się tutaj około 20 miejsc na pochówki.

Obecnie na Cmentarzu Zachodnim pochowanych jest około tysiąca osób. Można tutaj spotkać groby osób bezdomnych lub samotnych. Szczególną uwagę zwracają i budzą dość przygnębiające wrażenie "bezimienne" mogiły bez nazwisk pochowanych w nich ludzi, opatrzone jedynie tabliczkami z napisem "NN".

Czytaj też: To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Poznaj siedem tajemnic szczecińskiej nekropolii! [GALERIA]

Charakterystycznym elementem cmentarza przy ul. Bronowickiej jest nowa kaplica - ceglany budynek o dość prostej, a jednocześnie bardzo ponadczasowej architekturze. Uwagę zwracają również betonowe pozostałości pierwszej kaplicy, której budowa nigdy nie została ukończona.

Na terenie nowej nekropolii posadzono ponad 2 tysiące drzew. Obecnie są one jeszcze dość małe, jednak za jakiś czas Cmentarz Zachodni może stać się wyjątkowym parkiem z bogatą roślinnością, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Cmentarza Centralnego, który jest nie tylko największym, ale także jednym z najpiękniejszych cmentarzy w Polsce.

Czytaj też: To jemu zawdzięczamy największy cmentarz w Polsce. Tak wygląda grób Wilhelma Meyera-Schwartau [ZDJĘCIA]

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Cmentarz Zachodni w Szczecinie. 1 listopada tłumów tutaj nie będzie