Zrób to w piątek wieczorem, o godz. 17:38. To już ostatnia taka szansa!

i

Autor: Andrea Piacquadio / CC0 / pexels.com, gk Zrób to w piątek wieczorem, o godz. 17:38. To już ostatnia taka szansa!

Nie możesz tego przegapić!

Zrób to w piątek wieczorem, o godz. 17:38. To już ostatnia taka szansa!

2024-02-02 10:41

To niecodzienne zjawisko zawsze budzi zachwyt u obserwatorów. Żeby go zobaczyć, nie trzeba żadnego specjalistycznego sprzętu. Istotna w tym przypadku jest jedynie punktualność, która musi być dosłownie jak w szwajcarskim zegarku. Piątek, e lutego, będzie już piątym dniem, w którym na wieczornym niebie będzie można podziwiać "kosmiczny pociąg". To już ostatnia szansa, by zobaczyć przelot satelitów telekomunikacyjnych Starlink od firmy SpaceX należącej do Elona Muska. Jak obserwować "kosmiczny pociąg"? Wyjaśniamy!

Satelity Starlink przelecą nad Polską!

To efekt misji o numerze Starlink G7-12, która wystartowała w poniedziałkowy poranek, 29 stycznia. Dzięki temu, po kilkutygodniowej przerwie, przez kilka kolejnych dni będzie można znów podziwiać wyjątkowy spektakl na wieczornym niebie. W piątek, 2 lutego, satelity Starlink po raz kolejny przelecą nad Polską o godzinie 17:38.

Starlinki mogą być widoczne nawet przez tydzień, co oznacza, że wszyscy, którzy przegapili je w dniu startu i kolejnych dniach, mają jeszcze szansę, by je zobaczyć.

Starlinki nad Polską - 02.02.2024

W piątek, 2 lutego przelot Starlinków wciąż jeszcze będzie widoczny. Satelity Elona Muska będą widoczne o godzinie 17:38. "Przelot rozpocznie się na zachodnim niebie, a satelity skierują się na południowy wschód. Mocno odseparowana już grupa G7-12 będzie przelatywać przez nieboskłon przez blisko 10 minut. Tyle potrzebują satelity, żeby cała formacja 22 Starlinków przemierzyła niebo nad Polską od momentu pojawienia się pierwszego satelity do wejścia w cień Ziemi ostatniego" - informuje portal.

Więcej informacji o przelotach satelitów Starlink można znaleźć tutaj. Warto też śledzić kanał "Nocne Niebo" w serwisie YouTube, gdzie można znaleźć ciekawe nagrania z przelotu "kosmicznego pociągu". 

Jak obserwować Starlinki?

Żeby obserwować satelity Starlink na niebie, nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu. Są one na tyle jasnymi obiektami, że można zauważyć je bez problemu. Będą to widoczne gołym okiem, poruszające się na tle gwiazd jasne punkty. Bardzo istotna przy obserwacji Starlinków jest jednak pogoda. Niebo musi być bezchmurne. Jeszcze lepiej, gdy znajdujemy się w miejscu pozbawionym tzw. "zanieczyszczenia świetlnego", czyli z dala od dużych źródeł sztucznego światła, np. na terenach położonych za miastem. W ich znalezieniu z pewnością pomoże poniższa mapa.

Zegarynka - "relikt PRL", który przetrwał do dziś