Zobacz jak tramwaj wpada w poślizg! Szczeciński motorniczy publikuje nagranie, które daje do myślenia

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zobacz jak tramwaj wpada w poślizg! Szczeciński motorniczy publikuje nagranie, które daje do myślenia

Niech to będzie ostrzeżenie

Zobacz jak tramwaj wpada w poślizg! Szczeciński motorniczy publikuje nagranie, które daje do myślenia

2022-10-12 7:53

Nie tylko samochód może wpaść w poślizg na śliskiej drodze. Ten problem dotyczy również tramwajów, które poruszają się po szynach, czyli - wydawałoby się - dość "pewnej" nawierzchni. Okazuje się, że jest to dość mało poruszana, ale bardzo istotna kwestia, która ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Ważący 40 ton tramwaj może wpaść w poślizg, nawet gdy porusza się z dość niewielką prędkością 35 km/h.

Jak tramwaj wpada w poślizg?

Nagłe wtargnięcie pieszego przed nadjeżdżający tramwaj, który wpadł w poślizg, może mieć tragiczne skutki. 40-tonowy pojazd nie ma bowiem szans na szybkie wyhamowanie. Zwraca na to uwagę szczeciński motorniczy, który za pośrednictwem kanału "Uwaga! Tramwaj!" w serwisie YouTube przedstawia jak wygląda poślizg na szynach przy dojeździe do przystanku, chcąc w ten sposób uświadomić pieszych o grożącym im niebezpieczeństwie.

Na filmie widzimy tramwaj poruszający się z prędkością 35 km/h, czyli dość wolno. Dojeżdżając do przystanku koła ślizgają się na szynie, co znacznie utrudnia wyhamowanie.

"Teraz wyobraźcie sobie taki poślizg z 50km/h gdzie pojazd wpada w poślizg a przed przystankiem przechodzą piesi. Droga hamowania niemiłosiernie się wydłuża - na ostatnim przystanku widać wyraźnie już wjazd dobre 3-5 metrów poza skraj przystanku" - tłumaczy autor nagrania.

Uniknięcie takiej sytuacji nie zawsze jest możliwe, gdyż jest to uwarunkowane różnymi czynnikami. Jak zaznacza autor filmu, na poślizg wpływa kilka czynników, m.in. stan szyny, znajdujące się na torach liście, pogoda, a także lokalizacja. Są bowiem przystanki, na których ślisko jest przez cały rok. Wyprowadzenie tramwaju z poślizgu nie jest łatwe. Wymaga bowiem umiejętności, które motorniczy nabywa wraz z doświadczeniem. Bardzo ważna w tym przypadku jest technika jazdy.

Nie przechodź przez torowisko przed tramwajem!

Autor nagrania chce w ten sposób uświadomić pieszych, by nie przechodzili przez torowisko przed zbliżającym się tramwajem, także w sytuacji, gdy pojazd dojeżdża do przystanku i wiadomo, że się na nim zatrzyma. W sytuacji, gdy dojdzie do poślizgu, droga hamowania może wydłużyć się nawet o kilka metrów.

Łamią przepisy i narażają się na niebezpieczeństwo

Na kanale "Uwaga! Tramwaj!", który śledzi blisko 2,5 tysiąca osób, możemy znaleźć liczne przykłady niewłaściwego zachowania kierowców i pieszych, m.in. przejeżdżanie przed nadjeżdżającym tramwajem dosłownie w ostatniej chwili, wymuszanie pierwszeństwa czy wchodzenie na tory bez uprzedniego sprawdzenia czy nie nadjeżdża pojazd. Najnowszy film ma na celu pokazać jak wygląda hamowanie ciężkiego pojazdu wypełnionego pasażerami w sytuacji awaryjnej.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
Odkrycie w centrum Szczecina. Tory tramwajowe przetrwały pod asfaltem pół wieku
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany