Budowa trwała ponad 3 lata

Zmodernizowany stadion w Szczecinie już gotowy. Co się zmieniło?

2022-09-27 12:21

Po ponad trzech latach zakończyła się przebudowa Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera. Nowy obiekt w niczym nie przypomina swojego poprzednika. W najbliższą sobotę, 1 października odbędzie się pierwszy mecz przy pełnych trybunach. Wcześniej mieszkańcy będą mieli okazję zwiedzić zmodernizowaną "Papricanę".

Przebudowa stadionu w Szczecinie trwała ponad trzy lata. W miejscu wysłużonego i niefunkcjonalnego obiektu powstał zupełnie nowy stadion - z czterema zadaszonymi trybunami i zapleczem sportowym.

– Z przyjemnością obserwowałem każdy etap budowy Stadionu Miejskiego. Cieszę się, że udało się nie wyłączając możliwości grania, poszczególne elementy tego obiektu oddawać do użytkowania - mówi prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - To ogromny sukces, że mimo pandemii, różnych trudności, udało się to w realnych kosztach zrealizować. Murawa jest świetna, Pogoń jest w dobrej dyspozycji, więc mam nadzieję, że 1 października czeka nas wspaniały mecz przy pełnych trybunach. Stadion to materialna baza rozwoju klubu. Bardzo się cieszę z części młodzieżowej, bo ona jest imponująca i niewiele klubów w Polsce może się pochwalić takim zapleczem bezpośrednio przy stadionie.

Nowy stadion, nazywany przez niektórych "Czarną perłą", z pewnością stanie się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina.

- To jedna z piękniejszych inwestycji jakie dane nam było realizować i chyba jedna z takich, która miała największe grono kibiców w trakcie budowy - podkreśla Andrzej Kędzior, dyrektor oddziału Szczecin Korporacji Budowlanej Doraco. - Nieczęsto się zdarza abyśmy pod tak dużym oglądem opinii publicznej coś budowali. Musze przyznać, żeby było to wyzwanie ale bardzo pomocne. - Dla nas, dla Pogoni Szczecin, dla kibiców w Szczecinie to chyba najważniejszy czas w historii albowiem doczekaliśmy się stadionu, na który bardzo czekaliśmy - dodaje Jarosław Mroczek Prezes Zarządu Klubu Pogoń Szczecin SA. – Obiekt to nie tylko stadion ale również Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży. To miejsce, którego nam zazdrości cała piłkarska Polska.

Wielkie otwarcie już w sobotę

Podczas meczu otwarcia Pogoni Szczecin z Lechią Gdańsk, kibice po raz pierwszy będą mieli okazję zapełnić wszystkie krzesełka na czterech nowych trybunach. Mecz zostanie poprzedzony ceremonią otwarcia. Wiele akcentów tej uroczystości nadal owiana jest tajemnicą, wiadomo jednak, że mieszkańcy mogą się spodziewać wielu atrakcji, które będą przeznaczone zarówno dla dorosłych, jak i dzieci m.in. festyn dla granatowo-bordowych kibiców, który rozpocznie się już na kilka godzin przed meczem. Ten element celebracji otwarcia całego obiektu odbędzie się na terenie kompleksu stadionowego, od strony ulicy Witkiewicza.

Trybuny stadionu zapełnią się po godzinie 19:00, ponieważ początek biletowanej części uroczystości rozpocznie się o godzinie 19:30. Portowcy przygotowują na ten czas moc wydarzeń towarzyszących. W celebracji weźmie udział wielu zasłużonych piłkarzy Pogoni, którzy odwiedzą szczeciński stadion z okazji jego otwarcia.

Mieszkańcy zwiedzą nowy stadion

Zanim odbędzie się uroczyste otwarcie, mieszkańcy Szczecina będą mieli okazję zwiedzić zmodernizowany obiekt. W dniach 27-29 września odbędą się spacery z przewodnikiem, podczas których będzie można zajrzeć w niedostępne na co dzień miejsca i poznać historię "Papricany". Bezpłatne wejściówki na zwiedzanie stadionu rozeszły się w błyskawicznym tempie.

Stadion Miejski w Szczecinie - co się zmieniło?

Inwestycja związana z Budową Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży wraz z przebudową i rozbudową Stadionu Miejskiego im. Floriana Krygiera w Szczecinie, rozpoczęła się w marcu 2019 roku. Prace budowlane zakończono z końcem sierpnia 2022 roku. Inwestycja realizowana była w dwóch etapach:

Etap I – obejmował rozbiórkę i budowę trybun południowej i wschodniej oraz budowę budynku Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, 4 boisk treningowych w tym jednego z trybuną na blisko 800 miejsc oraz jednego ze sztuczną murawą i halą pneumatyczną tzw. balonem, którą rozkłada się na okres jesienno-zimowy. Wybudowany został również parking.

Etap II – obejmował budowę nowej trybuny wschodniej, rozbiórkę i budowę trybuny północnej, budowę boiska treningowego od strony ul. Twardowskiego, oraz przebudowę pozostałego zagospodarowania terenu – parkingu dla kibiców gości, dróg dojazdowych, chodników, głównego placu wejściowego od strony ul. Twardowskiego.

Sam stadion składa się z czterech trybun, dwie z nich, południowa i zachodnia posadowione zostały na skarpie. Wschodnia jak i północna powstały już jako osobne kilkupiętrowe budynku. Trybuna północna tzw. trybuna VIP wyróżnia się na tle pozostałych trybun stadionu. Tak naprawdę to pięciokondygnacyjny budynek. To w niej znajdują się pomieszczenie piłkarzy -szatnie, siłownia, odnowa biologiczna. To także część administracyjna z biurami klubu, loże VIP oraz zaplecze z pomieszczeniami dla mediów i centrum zarządzania i dowodzenia obiektem podczas organizacji imprez masowych.

Stadion im. F. Krygiera w liczbach

  • Łączna powierzchnia użytkowa budynku stadionu: 14 827 m2.
  • Kubatura: 81 625 m3.
  • Liczba miejsc siedzących: 21 165.
  • Powierzchnia dachu: 22 503,49 m2.
  • Wysokość dachu: 27,83 m (wysokość w najwyższym punkcie konstrukcji stalowej).
  • Prefabrykaty wykorzystane do budowy stadionu: około 2 000 sztuk.
  • Powierzchnia elewacja z siatki cięto-ciągnionej: 7 800 m2.
  • W szczytowym momencie realizacji inwestycji na budowie pracowało 250 osób.

Koszt inwestycji wyniósł ponad 363 mln zł. 2/3 z tej kwoty to koszt budowy samego stadionu, 1/3 pochłonęła budowę nowoczesnego centrum szkoleniowego z budynkiem i kompleksem boisk treningowych. Inwestycja była dofinansowana. 30 mln zł przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki na budowę kompleksu szkoleniowego. 93,5 mln pochodzące z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do ogólnej puli budżetowej Miasta na realizację dowolnych inwestycji. Gmina Miasto Szczecin z uwagi na prostszą formę rozliczenia się z przyznanego dofinansowania, zdecydowała się w całości przeznaczyć te środki na budowę stadionu.

Co wiesz o Pogoni Szczecin?

Pytanie 1 z 10
Początki klubu sięgają roku...
Wielkoformatowe wyznania na ulicach Szczecina