Ze zwolnienia robią sobie urlop. Wyjeżdżają, pracują albo... biorą ślub! ZUS poluje na symulantów

i

Autor: Asad Photo Maldives, Andrea Piacquadio / CC0 / pexels.com Ze zwolnienia robią sobie urlop. Wyjeżdżają, pracują albo... biorą ślub! ZUS poluje na symulantów

Zaskakujące wyniki kontroli

Ze zwolnienia robią sobie urlop. Wyjeżdżają, pracują albo... biorą ślub! ZUS poluje na symulantów

2023-11-20 13:09

Choroba i zwolnienie lekarskie może zdarzyć się każdemu. Są jednak tacy, którzy korzystają z tego świadczenia niezgodnie z jego przeznaczeniem. Mimo niezdolności do pracy, wykonują obowiązki zawodowe, utrudniając sobie w ten sposób powrót do zdrowia lub - co jest wręcz karygodne - traktują L4 jak urlop wypoczynkowy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował zwolnienia lekarskie wystawione w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku. Wynik kontroli jest zaskakujący!

Oszczędności na ponad pół miliona

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma obowiązek kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy i prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich. Zachodniopomorski oddział ZUS, po kontrolach przeprowadzonych podczas trzech pierwszych kwartałów 2023 roku wstrzymał wypłatę zasiłku chorobowego w 449 przypadkach, na łączną kwotę blisko 512 tysięcy złotych.

- W pierwszym przypadku lekarze orzecznicy ZUS weryfikują, czy osoba na zwolnieniu nadal jest chora i tym samym niezdolna do pracy, czy też należy skrócić zwolnienie - tłumaczy Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału ZUS. - Od stycznia do września tego roku w Zachodniopomorskiem w 291 sprawach skorygowano zwolnienie, na łączną liczbę 2945 dni absencji. Kwota oszczędności to 250,6 tys. złotych.

Druga kontrola polega na sprawdzeniu, czy chory wykorzystuje zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem. Czy na przykład nie pracuje lub nie wykonuje innych czynności, które utrudniają powrót do zdrowia.

- W sytuacji nieprawidłowego wykorzystania zwolnienia wstrzymujemy wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, trzeba je oddać - dodaje Karol Jagielski. - W 2023 r., od stycznia do września w regionie 158 osób nieprawidłowo wykorzystało zwolnienie. Z tego powodu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości 261,1 tys. złotych.

Podczas zwolnienia wyjeżdżają lub... biorą ślub!

Osoby, które nieprawidłowo wykorzystują zwolnienia lekarskie, często traktują czas choroby, jako swoisty urlop. Wyjeżdżają na szkolenia, biorą udział w kursach, rozwijają swoje umiejętności, które nie są związane z ich pracą, a w której są nieobecni z powodu choroby.

- Mieliśmy też przypadek ubezpieczonej, która była na zwolnieniu i w tym czasie wzięła ślub oraz uczestniczyła w zorganizowanym przez siebie weselu - mówi rzecznik ZUS. - Wciąż zdarzają się osoby, które zamiast odzyskiwać zdolność do pracy, wyjeżdżają na zagraniczne wczasy. Na przykład otrzymaliśmy informację od pracownika na zwolnieniu, że przez kilka dni będzie w jednej z europejskich stolic i jednocześnie przekazał nam adres hotelu, do którego się wybrał.

Wiesz kto Cię wyleczy? Przypasuj chorobę do lekarza i sprawdź jak dobrze się na tym znasz! QUIZ

Pytanie 1 z 10
Który lekarz zajmuje się problemami z tarczycą?
Endokrynolog
Rzucam hasło: Michał Puszyński. Urolog
Nasi Partnerzy polecają