Zabytkowy krzyż na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zabytkowy krzyż na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Zabytkowy krzyż na szczecińskim cmentarzu, który łączy pokolenia i narody. Poznajcie jego historię! [ZDJĘCIA]

2021-11-01 15:19

Chociaż został postawiony pod koniec XIX wieku, ku czci niemieckich żołnierzy poległych w czasie wojny francusko-pruskiej 1870-71, wiele lat później stał się również zastępczym symbolem pamięci Polaków – ofiar Grudnia 1970 roku. Do dnia dzisiejszego u podstawy charakterystycznego żeliwnego krzyża na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie możemy zobaczyć dziesiątki płonących zniczy i wiązanki kwiatów. Poznajcie historię krzyża, który połączył pokolenia i narody.  

Na wprost drugiej bramy Cmentarza Centralnego przy ul. Ku Słońcu, w alei Kasztanowej znajduje się czterometrowy krzyż odlany z żeliwa. Stanął on na dawnym cmentarzu wojskowym, założonym w końcu XIX w. poza ówczesnymi granicami miasta jako symbol pamięci żołnierzy poległych w czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-71. Po II wojnie światowej dawne kwatery wojskowe zostały włączone w obręb Cmentarza Centralnego, krzyż pozostał na swoim miejscu, jednak usunięto z niego niemieckie napisy.

Czytaj też: To jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Poznaj siedem tajemnic szczecińskiej nekropolii! [GALERIA]

Po wydarzeniach Grudnia 1970 roku, na kwaterach położonych niedaleko krzyża chowano m.in. osoby, które tragicznie zginęły podczas zajść na ulicach Szczecina. W kolejnych latach krzyż stał się zastępczym symbolem ofiar wydarzeń grudniowych, palono tu znicze i składano kwiaty, m.in. podczas pamiętnych manifestacji na początku maja 1982 r. i każdego roku w dniu Wszystkich Świętych.

W kwietniu 2003 roku krzyż uległ uszkodzeniu – został przewrócony przez przejeżdżającą ciężarówkę, w wyniku czego uległ rozbiciu na kilka części. W tym samym roku, jesienią, w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia" dokonano scalenia krzyża metodą szycia na zimno ("metal-lock") – tą samą, która stosowana jest do naprawy pękniętych wind okrętowych. Powierzchnia metalu została oczyszczona i pomalowana czarną, grafitowa farbą, detale posrebrzono. 30 października 2003 roku, przed Świętem Zmarłych, krzyż ponownie stanął w swojej pierwotnej lokalizacji.

Czytaj też: To jemu zawdzięczamy największy cmentarz w Polsce. Tak wygląda grób Wilhelma Meyera-Schwartau [ZDJĘCIA]

Co wiesz o Cmentarzu Centralnym w Szczecinie?

Pytanie 1 z 10
Cmentarz Centralny w Szczecinie powstał w latach:
Dzień Wszystkich Świętych na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają