Wypalenie zawodowe – czy dotyczy Cię ten problem?

i

Autor: mat. prasowe

Wypalenie zawodowe – czy dotyczy Cię ten problem?

2020-10-21 6:00

Gdy od lat w pracy nic się nie zmienia, wciąż te same obowiązki, to samo stanowisko a co gorsze ta sama pensja można poczuć frustrację. Jeśli na samą myśl o kolejnym dniu w pracy ogarnia Cię lęk lub przygnębienie, oznacza to, że mogłeś paść ofiarą wypalenia zawodowego. Jakie symptomy świadczą o tej przypadłości?

Przewlekłe zmęczenie

Nagromadzony przez lata stres może mocno dać się we znaki. Organizm reaguje stałym zmęczeniem, sennością i trudnością w skupieniu uwagi. Jeżeli czujesz, że od jakiegoś czasu brakuje Ci energii do życia i popadasz w apatię w pierwszej kolejności udaj się do lekarza, który wykluczy ewentualne choroby. Gdy okaże się, że Twój stan nie wynika ze schorzenia, może być on objawem wypalenia zawodowego. Praca ponad siły, brak należytego wypoczynku i życie w ciągłym napięciu mocno podkopują Twoją psychikę i odporność organizmu. Lekarstwem może być dłuższy urlop i nauka radzenia sobie ze stresem.

Wypalenie zawodowe – czy dotyczy Cię ten problem?

i

Autor: mat. prasowe

Mniejsza efektywność i kreatywność w pracy

Osoba wypalona zawodowo coraz mniej interesuje się sprawami firmy. Pracuje jak automat i nie wkłada w to zaangażowania. Jeżeli widzisz, że obowiązki, które dotychczas nie sprawiały Ci trudności, zaczęły wydawać się bardzo trudne lub potrzebujesz na ich wykonanie znacznie dłuższego czasu, mogą to być pierwsze oznaki wypalenia zawodowego. Podobnie z kreatywnością – ludzie wypaleni mają ogromny problem, by wymyślić jakąś innowację czy oryginalne rozwiązanie problemu.

Pogorszenie relacji ze współpracownikami

Jeżeli zauważyłeś, że znajomi z pracy zaczynają mocno działać Ci na nerwy i coraz częściej popadasz z nimi w konflikty, może to być jeden z objawów wypalenia zawodowego. Osoba, którą dotknął ten problem często przestaje odczuwać więzi ze współpracownikami, pomimo że wcześniej była zżyta. Takie pogorszenie relacji pogłębia niezadowolenie z pracy. Być może czas już poszukać nowego miejsca zatrudnienia. W ogłoszeniach na Pracuj.pl codziennie umieszczane są tysiące ofert pracy. Nie czekaj aż Twoja frustracja wynikająca z wypalenia zawodowego rozleje się na całe biuro. Zmiana pracy nie jest jedynym rozwiązaniem dla osoby borykającej się z wypaleniem zawodowym. Czasami wystarczy porządnie wypocząć i nauczyć się bezpiecznego rozładowywania stresu. Pomóc może też zmiana zakresu obowiązków lub nawet przeniesienie się do innego pomieszczenia w biurze. Być może nowe wyzwania zawodowe sprawią, że odkryjesz ponownie przyjemność i sens w swojej dotychczasowej pracy i poczucie wypalenia minie.

Artykuł sponsorowany