Niecodzienne zjawisko

Wyjątkowy obiekt na nocnym niebie. Internauci chwycili za aparaty. Gdzie można zobaczyć kometę?

2024-10-15 10:15

Jeszcze zaledwie kilka dni temu miłośnicy zjawisk astronomicznych wypatrywali na nocnym niebie zorzy polarnej, a teraz mogą cieszyć swoje oczy kolejnym niecodziennym widokiem. Mowa o komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), którą można obserwować nad zachodnim horyzontem. W mediach społecznościowych pojawiły się dziesiątki zdjęć tego wyjątkowego obiektu.

Kometa C/2023 A3 - Tsuchinshan-ATLAS widoczna nad Polską

Kometa C/2023 A3 została odkryta w lutym 2023 roku, jednocześnie odkryta przez badaczy z Obserwatorium Sutherland w RPA i chińskiego Obserwatorium Purple Mountain. Pierwotnie Tsuchinshan-ATLAS była wzięta przez naukowców za planetoidę. Jednak kolejne obserwacje wskazały, że jest to kometa.

Różni się ona od innych między innymi tym, że porusza się w przeciwnym kierunku niż większość obiektów układu słonecznego i jest wyjątkowo jasna, co pozwala na jej obserwację bez używania specjalistycznego sprzętu. Tsuchinshan-ATLAS jest jaśniejsza niż wiele gwiazd, a intensywność jej świecenia jest porównywalna z Wenus.

Kiedy i jak obserwować kometę C/2023 A3?

Kometę C/2023 A3 - Tsuchinshan-ATLAS można podziwiać od soboty, 12 października. Pojawia się nad zachodnim horyzontem około godzinę po zachodzie słońca i jest widoczna przez około półtorej godziny. Do jej obserwacji nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Jednak dla lepszej obserwacji z pewnością przyda się teleskop lub lornetka.

Jak w przypadku obserwacji większości obiektów na nocnym niebie, warto wybrać się w miejsca położone z dala od źródeł sztucznego światła, w tym celu przydatna może się okazać specjalna mapa. Oczywiście bardzo istotnym czynnikiem jest również pogoda, gdyż niebo powinno być pozbawione chmur, co w październiku może okazać się dość trudne. Warto więc na bieżąco śledzić prognozy.

W mediach społecznościowych pojawiły się dziesiątki zdjęć komety C/2023/A3. Możecie je zobaczyć w poniższej galerii. A jeśli sami chcecie zrobić zdjęcie tego niezwykłego obiektu, przygotujcie aparat z długim czasem ekspozycji. Taką funkcję można znaleźć nie tylko w drogich lustrzankach, ale też w wybranych modelach smartfonów. Do zrobienia dobrego zdjęcia przyda się również statyw.

QUIZ: Układ Słoneczny. Ile wiesz o planetach?

Pytanie 1 z 15
Wenus obraca się w kierunku przeciwnym do większości planet
Tak Szwecja wita przybyszów z Polski. To miasteczko zachwyca!