
Spis treści
- Magnolie – egzotyczne piękno w polskich parkach
- Popularność magnolii w Polsce
- Symbol szczecińskiej wiosny. Gdzie można podziwiać magnolie?
Magnolie – egzotyczne piękno w polskich parkach
Magnolie to egzotyczne drzewa pochodzące z Azji, Ameryki Północnej, Środkowej i Południowej. Coraz częściej spotykane są również w Europie, w tym w Polsce, gdzie zyskują na popularności. Można je podziwiać w parkach, na zieleńcach i w prywatnych ogródkach. W Szczecinie, obok krokusów, są prawdziwym symbolem wiosny.
Popularność magnolii w Polsce
Magnolia występuje w ponad 125 gatunkach. Niektóre z nich dobrze znoszą polski klimat, szczególnie w cieplejszych regionach, takich jak Pomorze Zachodnie czy Dolny Śląsk. Kwitną wiosną, wypuszczając ogromne kwiaty w różnych odcieniach różu. Szczyt kwitnienia przypada na kwiecień. Wtedy drzewa, często jeszcze przed wypuszczeniem pierwszych liści, pokrywają się tysiącami okazałych kwiatostanów. Niestety, magnolie są wrażliwe na wiosenne przymrozki, które mogą uszkodzić delikatne kwiaty.
Symbol szczecińskiej wiosny. Gdzie można podziwiać magnolie?
W Szczecinie magnolie można spotkać w wielu miejscach. Są ozdobą parków, placów i przedogródków przed kamienicami, więc nawet nie trzeba ich specjalnie poszukiwać. Magnolie można spotkać m.in. na Jasnych Błoniach, al. Jana Pawła II, placu Grunwaldzkim w centrum Szczecina, a także w wielu innych częściach miasta, m.in. na Pogodnie. Ozdobne drzewa są również chętnie uprawiane w przydomowych ogródkach i na działkach.
Kwitnące magnolie budzą ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców i turystów, którzy chętnie podziwiają ich szlachetne kwiaty i chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia na ich tle.