Wielkanoc 2022. Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022?

i

Autor: 652234/cc0/Pixabay.com Spowiedź wielkanocna w Bydgoszczy. Gdzie się wyspowiadać? [NOC KONFESJONAŁÓW 2022]

Wielkanoc 2022. Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? Z tych grzechów trzeba się wyspowiadać! [FORMUŁA SPOWIEDZI]

2022-04-15 10:44

Do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? - zastanawiają się katolicy, którzy w okresie Wielkanocy chcą się wyspowiadać. Wielkanoc 2022 już 17-18 kwietnia. Czy spowiedź wielkanocna 2022 jest w ogóle obowiązkowa, czy do sakramentu można przystąpić wcześniej? Kiedy i z czego należy się wyspowiadać? Zgodnie z 3. przykazaniem kościelnym każdy wierny musi przyjąć w okresie Wielkanocy komunię św., więc to oznacza, że spowiedź wielkanocna 2022 jest obligatoryjna.

Od kiedy do kiedy spowiedź wielkanocna 2022? Nie tylko w Wielkanoc 2022

Każdy wierny ma obowiązek przystąpić do spowiedzi wielkanocnej 2022, co wyłuszcza precyzyjnie 3. przykazanie kościelne: "Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć komunię świętą". Wbrew pozorom nie ogranicza nas w tym termin Wielkanocy 2022, która w tym roku przypada na 17-18 kwietnia. W związku z tym od kiedy do kiedy możemy przyjąć spowiedź wielkanocną 2022? Tak jak co roku jest na to czas od Środy Popielcowej, która w tym roku przypadła 2 marca, do Niedzieli Trójcy Świętej, czyli już dobre kilka tygodni po Wielkanocy 2022. Okres przyjmowania spowiedzi wielkanocnej został tak wydłużony decyzją 205. Konferencji Episkopatu Polski, która odbyła się 21 marca 1985 r., a później doczekała się potwierdzenia w 2014 r. W tym roku Niedziela Trójcy Świętej przypada 12 czerwca, więc wtedy kończy się spowiedź wielkanocna 2022.

Zobacz w naszej galerii: Co do wielkanocnego koszyczka ze święconką? Te pokarmy mają symboliczne znaczenie [lista produktów] - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Biała kiełbasa: Jak upiec wielkanocny przysmak? Zobacz niezawodny przepis Beszamel.pl

Spowiedź wielkanocna 2022. Z jakich grzechów się wyspowiadać?

Nie ma żadnych różnic między spowiedzią wielkanocną 2022 a sakramentem pokuty i pojednania, do którego przystępujemy w każdym innym okresie roku. Podczas spowiedzi wielkanocnej należy wyspowiadać się dokładnie z tych samych grzechów, co przy zwykłej spowiedzi. Tak jak zawsze należy pamiętać o warunkach dobrej spowiedzi. Są to:

  • rachunek sumienia
  • żal za grzechy
  • mocne postanowienie poprawy
  • wyznanie grzechów
  • zadośćuczynienie Bogu i bliźnim

Do spowiedzi wielkanocnej 2022 należy przystąpić co najmniej raz, ale do sakrament pokuty i pojednania można oczywiście przyjmować wielokrotnie w ciągu roku. Zwyczajowo wiele osób przyjmuje je w pierwszy piątek miesiąca lub w czasie niedzielnej mszy.

Sonda
Czy przystąpiliście/przystąpicie do spowiedzi wielkanocnej 2022?

Formuła spowiedzi

PENITENT (osoba spowiadająca się): Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

KAPŁAN: Na wieki wieków. Amen

PENITENT czyniąc Znak Krzyża: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Kapłan czyni znak krzyża i zachęca do ufności w miłosierdzie Boże, na przykład, może to uczynić słowami:

KAPŁAN: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.

PENITENT: Rozpoczynając wyznanie grzechów: Ostatni raz u spowiedzi świętej byłem: tydzień, miesiąc, lata temu...Pokutę zadaną wypełniłem. Obraziłem Pana Boga następującymi grzechami:...

Wylicza te grzechy, a przy ciężkich podaje liczbę i okoliczności. Na zakończenie mówi: więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję, postanawiam poprawę proszę o naukę, pokutę i rozgrzeszenie.

Kapłan zachęca penitenta do okazania żalu

PENITENT: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu (Łk 18,13)

Udzielając rozgrzeszenia kapłan wypowiada słowa:

KAPŁAN: Bóg Ojciec Miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą, przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju, przez posługę Kościoła I ja odpuszczam Tobie grzechy, w imię Ojca, Syna i ducha Świętego

PENITENT: Amen.

Po udzielaniu rozgrzeszenia i zadaniu pokuty, kapłan zwraca się słowami:

KAPŁAN: Wysławiajmy Pana bo jest dobry.

PENITENT: A jego miłosierdzie trwa na wieki.

KAPŁAN: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.

PENITENT: Bóg zapłać.

Kapłan puka w konfesjonał.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany