Węzeł Kijewo: Ze Stargardu do Szczecina jedziemy już nowym wiaduktem! [ZDJĘCIA]

2020-12-08 11:35

To dobra wiadomość dla kierowców. Na przebudowywanym węźle Kijewo łączącym autostradę A6 i DK10 został uruchomiony przejazd nowym wiaduktem dla jezdni w stronę Szczecina.

Kierowcy przez najbliższy tydzień muszą się jeszcze liczyć z dodatkowymi zawężeniami w związku z likwidacją elementów poprzedniej organizacji ruchu. Do wiosny przyszłego roku, gdy powinny rozpocząć się roboty w ramach trzeciego etapu przebudowy węzła, ruch będzie się odbywał w stronę Stargardu po starym wiadukcie, natomiast w stronę Szczecina już nowym obiektem.

Nowy wiadukt wraz z jezdnią

Dokończenie robót przy przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, po tym jak z powodu przerwania robót Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad musiała odstąpić od umowy z poprzednim wykonawcą, zostało podzielone na trzy etapy.

- Pierwszy etap obejmował dokończenie budowy nowego wiaduktu dla jezdni w stronę Szczecina, natomiast drugi realizowany równolegle etap wykonanie jezdni DK10 prowadzącej do tego wiaduktu wraz z łącznicami relacji Stargard - Świnoujście i Świnoujście - Szczecin - informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA. - Nowi wykonawcy ruszyli z robotami w czerwcu tego roku. Nowe łącznice funkcjonują już od września i października. W listopadzie odbyły się próbne obciążenia nowego wiaduktu.

Proces zmiany organizacji ruchu

Przełożenie ruchu w stronę Stargardu na nowy wiadukt nie oznacza końca prac. Przez najbliższy tydzień będą likwidowane elementy poprzedniej organizacji ruchu.

- Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność, gdyż organizacja ruchu będzie się wielokrotnie zmieniała w miarę postępu prac - dodaje Mateusz Grzeszczuk. - Będzie prowadzona likwidacja tymczasowych połączeń jezdni (przewiązek) wraz z najazdami, dokończona zostanie nawierzchnia przed skrzyżowaniem z ulicą Kurzą i Niedźwiedzią.

Na jezdni w stronę Stargardu, gdzie do tej pory odbywał się ruch dwukierunkowy, zostanie dostosowane oznakowanie poziome i zlikwidowany separator rozdzielający kierunku ruchu. Wykonawca dopiero po uruchomieniu nowego wiaduktu będzie mógł również przystąpić do dokończenia końcowego fragmentu ekranu akustycznego przed skrzyżowaniem z ulicami Kurzą i Niedźwiedzią.

Kolejne prace na wiosnę

Obecnie trwa przetarg na ostatni, trzeci etap prac na węźle. W listopadzie poznaliśmy oferty wykonawców, które obecnie są sprawdzane. Roboty obejmą przede wszystkim wykonanie nowego wiaduktu węzła na jezdni DK10 w stronę Stargardu, przebudowę jezdni autostrady A6 oraz pozostałych do wykonania łącznic i jezdni zbiorczo-rozprowadzających w ciągu autostrady A6. Będzie to komplet prac niezbędnych do zakończenia przebudowy węzła. Rozpoczęcia robót dla tego etapu prac można spodziewać się na wiosnę przyszłego roku.

To się mogło skończyć TRAGICZNIE! Wdrapali się na tramwaj. Grożą im POWAŻNE konsekwencje
Nasi Partnerzy polecają