Ważna inwestycja na lotnisku w Goleniowie. Będzie można bezpiecznie lądować nawet przy bardzo złej pogodzie

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Ważna inwestycja na lotnisku w Goleniowie. Będzie można bezpiecznie lądować nawet przy bardzo złej pogodzie

Ważna inwestycja na lotnisku w Goleniowie. Będzie można bezpiecznie lądować nawet przy bardzo złej pogodzie

2022-05-04 18:41

To bardzo istotna inwestycja, która nie tylko będzie miała ogromny wpływ na bezpieczeństwo, ale także komfort podróży, gdyż nawet przy bardzo niesprzyjających warunkach pogodowych samoloty nie będą musialy być przekierowywane na lotniska zapasowe. Lotnisko Szczecin Goleniów zainwestuje w system ILS drugiej kategorii.

Dzięki nowemu systemowi samoloty będą mogły lądować na zachodniopomorskim lotnisku nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

- Jest to inwestycja bardzo ważna. Z jednej strony nasz system świetlny już ma ponad 20 lat, a z drugiej, każda linia lotnicza, która myśli poważnie o lotnisku i chce zwiększać częstotliwość, musi mieć pewność, że nieważne w jakich warunkach pogodowych samolot będzie mógł wylądować - informuje rzecznik prasowy lotniska Szczecin-Goleniów Krzysztof Domagalski.

Czytaj też: Na lotnisko w Goleniowie wracają popularne połączenia

Ta inwestycja sprawi, że lądowanie w Goleniowie będzie możliwe nawet w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych. Nie będzie konieczne przekierowanie na lotniska zapasowe.

- Tego typu system pozwala lądować samolotom przy widoczności 30 metrów w górę i 250 metrów w poziomie - dodaje rzecznik lotniska. - To już są naprawdę bardzo mocno ograniczone warunki pogodowe.

Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć we wrześniu 2023 r. Szacowany koszt to około 10 milionów euro.

Czytaj też: Tajemniczy samolot nad Szczecinem, mnóstwo smug na niebie i teorie spiskowe. Mieszkańcy zaniepokojeni

- Od przyszłego roku nie będzie już praktycznie warunków pogodowych, które by uniemożliwiały, aby na naszym lotnisku mógł każdy samolot wylądować – podkreśla Krzysztof Domagalski.

Z lotniska w Goleniowie można polecieć m.in. do Oslo, Londynu, Stavanger, Bergen, a także do Warszawy i Krakowa.

Czytaj też: Podróżni czekali na ten moment ponad 3 lata! Tani przewoźnik wznawia loty między Szczecinem i Warszawą

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?
W Szczecinie jak w nadmorskim kurorcie. Wystartowała Miejska Strefa Letnia