Koszmar!

W jeziorze zamiast wody jest rdzawa breja. Wody Polskie ostrzegają: "Nie zbliżać się"

2023-09-06 16:47

Woda wygląda jak rdzawa breja, na jej powierzchni unosi się piana i oleiste substancje. Wody Polskie ostrzegają, by zachować ostrożność i nie zbliżali się do brzegu. Mieszkańcy szczecińskich Gumieniec są wręcz przerażeni stanem Jeziora Słonecznego, które zostało zanieczyszczone nieznaną substancją.

Z Jeziorem Słonecznym od dawna dzieje się coś złego. Woda była wielokrotnie zanieczyszczana ściekami, a w ostatnim czasie zarastający trzcinami akwen zaczął dosłownie znikać w oczach. Jednak tak źle jak obecnie chyba jeszcze nie było. W poniedziałek, 4 września, jezioro zupełnie zmieniło swój wygląd. Woda ma brunatno-rdzawy kolor, a na jej powierzchni unosi się piana i oleiste plamy.

Jezioro Słoneczne w Szczecinie poważnie zanieczyszczone

We wtorek z jeziora na Gumieńcach pobrano próbki wody, które zostaną przebadane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie. Zamknięto również przepływ przy ul. Europejskiej, uniemożliwiając spływaniu nieczystości rzeką Bukową do Odry. Jak informują Wody Polskie, zalecana jest "ostrożność i niezbliżanie się do wód Wierzbaka, Bukowej i tafli Jeziora Słonecznego".

Co mogło zanieczyścić wody jeziora? Wszystko wskazuje na to, że to skutek pożaru, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek (3-4 września) w hali magazynowej przy ul. Spółdzielców w Mierzynie, należącej do firmy Mabo zajmującej się produkcją elementów stalowych. Podczas akcji gaśniczej zużyto ogromne ilości wody, która prawdopodobnie wraz z nieczystościami spłynęła ciekiem Wierzbak do rzeki Bukowa, a następnie do Jeziora Słonecznego.

QUIZ. Test z geografii. Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Odgadniesz ich nazwy?

Pytanie 1 z 10
Ponoć najpiękniej wygląda o świcie. Unosi się wtedy nam nim lekka mgła i wydawać by się mogło, że rozpościerają się przed nami morskie wody. Nic dziwnego, bo to największe w jezioro w Polsce czyli
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany