- Należy kupować wyłącznie materiały pirotechniczne z pewnego źródła.
- Policjanci i strażacy prowadzą wzmożone kontrole w punktach sprzedaży fajerwerków.
- Pracownicy pogotowia ratunkowego w okresie sylwestrowo-noworocznym interweniują dwa razy częściej niż zwykle.
- Jak zachować się w razie wypadku spowodowanego wybuchem petardy?
Zarówno pracownicy pogotowia jak i policjanci przypominają o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa przy używaniu fajerwerków. Nieumiejętne posługiwanie się nimi może spowodować zagrożenie nie tylko dla tych, którzy je odpalają, ale także dla osób postronnych. Także przy zakupie materiałów pirotechnicznych należy zwracać uwagę na ich termin ważności, uważnie czytać zalecenia producenta dotyczące ich obsługi. W żadnym wypadku nie należy kupować fajerwerków przeterminowanych bądź wycofanych z obiegu, ani też z niewiadomego źródła.
Wzmożone kontrole
W ostatnich dniach policjanci wspólnie ze strażakami przeprowadzają kontrole punktów sprzedaży fajerwerków znajdujących się na terenie zachodniopomorskich miast. Działania mają na celu sprawdzenie czy stoiska spełniają wymogi określone przy obrocie środkami pirotechnicznymi. Mowa tu m.in. o stosownym zezwoleniu, oznaczeniu oraz spełnieniu wymogów przeciwpożarowych.
Należy pamiętać, że obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. W przeciwnym razie na sprzedawcę może zostać nałożona grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przeczytaj również: Płaca minimalna w 2019 roku. O ile wzrośnie najniższe wynagrodzenie? Ile będzie brutto, a ile "na rękę"?
Każdy środek pirotechniczny musi posiadać oznakowanie, datę ważności, opis produktu oraz zalecenia producenta z instrukcją obsługi w języku polskim. .
Ratownicy "na podwójnych obrotach"
Nad bezpieczeństwem mieszkańców regionu przez całą dobę czuwają 72 zespoły ratownictwa medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie - w sumie 158 ratowników medycznych i lekarzy. Podobnie będzie w sylwestra i Nowy Rok. Jednak w tych dniach ratownicy medyczni mają jednak dużo więcej interwencji niż zwykle. Średnio w ciągu doby wyjeżdżają do mieszkańców regionu około 450 razy, jednak w okresie sylwestrowo-noworocznym ta liczba wzrasta nawet dwukrotnie. W ostatni dzień roku 2017 tych wyjazdów było prawie 500, natomiast 1 stycznia 2018 roku aż 681! Najwięcej interwencji jest w wieczór sylwestrowy od godz. 19:00 i w Nowy Rok do godz. 12:00. W ciągu zaledwie tych kilkunastu godzin ratownicy medyczni w regionie mają nawet około tysiąca wyjazdów - najczęściej do urazów spowodowanych wybuchami materiałów pirotechnicznych i pobiciami. Podczas nieszczęśliwych wybuchów fajerwerków dochodzi najczęściej do urazów kończyn górnych oraz głowy i twarzy. Niestety ofiarami są nie tylko dorośli, ale także dzieci.
- Nieszczęśliwych wypadków przy użyciu materiałów pirotechnicznych na przestrzeni ostatnich lat było bardzo wiele – mówi Krzysztof Radek, ratownik medyczny WSPR w Szczecinie. – W pamięci zapadł mi jeden chłopiec w wieku około 7 - 8 lat. W Nowy Rok ok. godz. 17:00 próbował odpalać petardę, która wcześniej nie wybuchła. Doznał dotkliwych obrażeń prawej dłoni. Dwa palce miał zmasakrowane. Nie wiem, czy udało się je uratować.
Przeczytaj również: Wzmożone patrole policji na zachodniopomorskich drogach. "Nie będzie taryfy ulgowej" [WIDEO]
Często zdarza się, że fajerwerki odpalają osoby pod znacznym wpływem alkoholu. Rzucają petardy w tłum ludzi lub pozwalają odpalać niebezpieczne fajerwerki dzieciom. W takich okolicznościach nie trudno o tragedię.
Nieostrożne obchodzenie się z materiałami pirotechnicznymi jest karane. Grozi za to kara aresztu, grzywny albo nagany.
Jak zachować się w razie wypadku spowodowanego wybuchem petardy?
Po pierwsze zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Upewnijmy się, że nie ma zagrożenia kolejnymi wybuchami. Jeśli nic nam nie grozi, podejdźmy do poszkodowanego. Sprawdźmy czy nas słyszy, czy odpowiada i oddycha. Oceńmy jego obrażenia. Jeśli są poważne – wezwijmy pomoc dzwoniąc pod alarmowy numer 112 lub 999. Udzielmy pierwszej pomocy poszkodowanemu, zanim karetka zdąży dotrzeć na miejsce. Jeśli poszkodowany krwawi, na miejsce krwawienia nałóżmy czysty opatrunek i owińmy je mocno bandażem. Krwawiącą kończynę możemy podnieść powyżej poziomu serca, aby zmniejszyć krwawienie. Jeśli poszkodowany czuje się słabo, należy go położyć.
Jeżeli doszło do oderwania części ciała, np. palca, po zaopatrzeniu krwawienia, należy tę oderwaną część umieścić w czystej gazie, następnie włożyć do woreczka foliowego i szczelnie zawiązać lub zakleić. Całość należy umieścić w mieszaninie wody i lodu lub wody i śniegu. Jeżeli takowych nie posiadamy należy umieścić oderwany fragment ciała w chłodnym miejscu. Całość przekazujemy razem z poszkodowanym zespołowi ratownictwa medycznego. Dobrze, gdybyśmy byli w stanie powiedzieć, o której godzinie doszło do urazu.