Ptaki w oku kamery

"Urzędowe" pustułki wróciły do gniazda. Jest już pierwsze jajko!

2024-04-12 9:31

Do szczecińskiego magistratu powróciły pustułki, które każdego roku wiją sobie gniazdo we wnęce budynku. W ich domku pojawiło się pierwsze jajo. Z pewnością nie będzie ono ostatnim. Dzięki specjalnym kamerom można przez całą dobę śledzić losy drapieżników w sieci.

Pustułki upodobały sobie to miejsce już dawno i od kilku lat, każdej wiosny zakładają gniazdo we wnęce gmachu magistratu. Znajduje się ono na dziedzińcu urzędu, we wnęce muru nad bramą wjazdową przy ul. Felczaka, na trzecim piętrze.

- Podobnie jak w ubiegłych latach, szczecińskie pustułki przez kilkanaście dni najpierw sprawdzały czy w pobliżu gniazda jest bezpiecznie i uważnie obserwowały dziedziniec magistratu - tłumaczy Marta Kufel z Centrum Informacji Miasta. - Gdy ptaki upewniły się, że ich „dom” jest niezagrożony, samica złożyła pierwsze jajo.

Jak pokazały poprzednie lata, w kolejnych dniach złożonych jaj powinno być więcej. Za kilka tygodni wyklują się z nich pisklęta.

Dzięki zainstalowanej w gnieździe kamerze, życie ptasiej rodzinki można śledzić przez całą dobę na stronie urzędu miasta.

Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. Ptak przedstawiony na zdjęciu to oczywiście:
Te ptaki występują w Polsce. Czy umiesz rozpoznać je po zdjęciach? [QUIZ]
Szczecin: Setki kormoranów na Odrze skutej lodem