Zmiany w komunikacji miejskiej

Tramwaje zatrzymają się na Łasztowni. Ale będzie trzeba pomachać

2023-02-03 22:24

Zmiany, jakie w ostatnim czasie nastąpiły na ulicy Energetyków w Szczecinie, są ogromne. Powstało nie tylko nowe rondo i pierwszy fragment torowiska prowadzącego do przyszłego Mostu Kłodnego, ale też zmieniła się sama ulica. Są nowe, wygodne chodniki i drogi dla rowerów, przejścia dla pieszych w miejscach, gdzie ich wcześniej nie było, a także nowe przystanki komunikacji miejskiej, które z pewnością ułatwią dostanie się do tej części miasta. Te ostatnie zostaną uruchomione już w najbliższy poniedziałek.

6 lutego nastąpią zmiany w kursowaniu linii tramwajowych: 2, 7 i 8 oraz autobusowych: 52, 76, 522, 531 i 532. Najważniejszą zmianą jest uruchomienie przystanku tramwajowo-autobusowego "Celna", który znajduje się na wysokości Przychodni Portowej. Dotychczas tramwaje linii 2, 7 i 8 zatrzymywały sie wyłącznie na przystanku "Energetyków" pod Trasą Zamkową, co powodowało, że pacjenci przychodni czy interesanci Izby Celnej musieli pokonywać kilkusetmetrowy dystans, zarówno od tego przystanku jak i przystanku "Wyszyńskiego" po drugiej stronie Odry.

Przystanki "Energetyków" i "Celna" będą przystankami "na żądanie", co oznacza, że pasażerowie w zatrzymujących się przy nich tramwajach i autobusach będą musieli wcisnąć przycisk przy drzwiach, a ci, którzy będą oczekiwać na przystankach, będą musieli pomachać, żeby motorniczy lub kierowca zatrzymał pojazd.

Od poniedziałku nastąpią również zmiany na liniach autobusowych.

Na linii 52:

  • Nastąpi zmiana nazwy przystanku „Przychodnia Portowa” na „Celna” (wraz ze zmianą numeru z 62811 na 60713).
  • W kierunku Tkackiej uruchomione zostaną nowe przystanki, zlokalizowane na torowisku tramwajowym:
  • „Energetyków” (na żądanie, nr 60112),
  • „Celna” (na żądanie, nr 60711).

Na linii 76 w kierunku Nabrzeża Ewa i Logistycznej przywrócona zostanie stała trasa między przystankami „Wyszyńskiego” i „Bytomska” (przez bulwar Gdański i bulwar Śląski). W związku z tym:

  • Przystanek „Przychodnia Portowa” nie będzie przez tę linię obsługiwany.
  • Przystanek „Celna” (nr 60721), zlokalizowany w ciągu ul. Celnej, obowiązywać będzie dla wszystkich kursów.
  • Dla kursów z podjazdem na ul. Heyki uruchomiony zostanie przystanek „Bulwar Gdański” (na żądanie, nr 61022), zlokalizowany na bulwarze Gdańskim za skrzyżowaniem z ul. Celną.
  • W kierunku Bramy Portowej uruchomiony zostanie nowy przystanek „Celna” (na żądanie, nr 60711), zlokalizowany na torowisku tramwajowym.
  • Kursy w relacji Heyki – Brama Portowa realizowane będą trasą: Heyki – bulwar Gdański – św. Floriana – rondo Portowców – Energetyków – Wyszyńskiego. Na tych kursach nie będzie obsługiwany przystanek „Przychodnia Portowa”. W zamian uruchomione zostaną przystanki „Bulwar Gdański” (na żądanie, nr 61022) i „Celna” (na żądanie, nr 60711).

Na liniach 522, 531 i 532 uruchomione zostaną przystanki „Celna” (nr 60711 i 60712) i „Energetyków” (nr 60112 i 60113), zlokalizowane na torowisku tramwajowym. Ponadto przystanki „Port Centralny” zostaną przeniesione na torowisko tramwajowe.

Sonda
Jak oceniasz szczecińską komunikację miejską?
"Autostradowe" ekrany w "nowym sercu miasta". Szczecinianie krytykują inwestycję
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany