Rocznica tragedii

To najbezpieczniejszy jarmark świąteczny na świecie. Wcześniej zginęło tu 12 osób

2023-12-19 12:38

Tragiczne wydarzenia sprzed siedmiu lat wstrząsnęły całym światem. Radosna atmosfera jarmarku i zbliżających się świąt Bożego Narodzenia dosłownie w jednej chwili zmieniła się w rozpacz, może łez i strach. Zamach terrorystyczny w Berlinie z 19 grudnia 2016 roku, wywołał również lawinę pytań i wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa na jarmarkach świątecznych. Czy uczestnicząc w takich wydarzeniach powinniśmy mieć obawy o własne zdrowie i życie?

Ogromna tragedia w turystycznym sercu Berlina

Breitscheidplatz to jedno z najbardziej znanych miejsc w Berlinie. Znajduje się tu jedna z najbardziej charakterystycznych budowli stolicy Niemiec, czyli Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. To również bardzo uczęszczane miejsce w sąsiedztwie dworca Zoologische Garten i handlowej ulicy Kurfürstendamm. Każdego dnia przewijają się tutaj tysiące mieszkańców Berlina i turystów odwiedzających stolicę Niemiec. Przed świętami odbywa się tutaj również jeden z najpopularniejszych berlińskich jarmarków, który przyciąga prawdziwe tłumy.

Niestety od kilku lat Breitscheidplatz kojarzy się jednak nie tylko z jarmarkiem świątecznym, popularnymi sklepami czy atrakcjami turystycznymi, ale też z tragicznym wydarzeniem, które wstrząsnęło całym światem. 19 grudnia 2016 roku, podczas jarmarku bożonarodzeniowego, doszło tutaj do zamachu terrorystycznego. Niespodziewanie w tłum wjechała ogromna ciężarówka. Życie straciło 12 osób. Wśród ofiar był również nasz rodak, 37-letni Łukasz Urban z Rożnowa w województwie zachodniopomorskim, który zginął jako pierwszy.

Pamięć o ofiarach tragedii

O tragicznych wydarzeniach z grudnia 2016 roku przypomina pamiątkowy monument. Jest to 14-metrowa rysa przecinająca chodnik na placu przed Kościołem Pamięci Cesarza Wilhelma, a także wyryte na schodach przed świątynią nazwiska osób, które zginęły z rąk zamachowca. Wśród nich znajduje się również nazwisko Łukasza Urbana. Odsłonięcie monumentu miało miejsce 19 grudnia 2017 roku, w pierwszą rocznicę zamachu.

7 lat po zamachu. Czy na jarmarkach w Berlinie jest bezpiecznie?

Czy jarmarki świąteczne w Berlinie są bezpieczne?

Pomimo ogromnej tragedii, która wstrząsnęła berlińczykami, życie na Breitscheidplatz nie zamarło. Nadal jest to popularne miejsce spotkań mieszkańców Berlina i turystów odwiedzających stolicę Niemiec. Przed Bożym Narodzeniem wciąż odbywa się w tym miejscu tradycyjny bożonarodzeniowy jarmark.

Po tragedii na Breitscheidplatz, niemal na wszystkich berlińskich jarmarkach wprowadzono wyjątkowe środki bezpieczeństwa. Wokół terenów, gdzie odbywają się świąteczne kiermasze ustawiane są całe szpalery betonowych wygrodzeń. Tak jest m.in. w rejonie Potsdamer Platz, Alexanderplatz, pałacu Charlottenburg i wielu innych.

Jarmark na Breitscheidplatz często uznawany jest za najbezpieczniejszy jarmark świąteczny w Berlinie, a nawet na świecie. Tutaj troska o bezpieczeństwo uczestników jest widziana niemal na każdym kroku. To nie tylko betonowe ogrodzenie wokół terenu, w którym odbywa się jarmark, ale również potężne zapory ustawione na wszystkich ciągach komunikacyjnych, które mogą czasem utrudniać ruch, jednak są nie do sforsowania nawet przez największe i najcięższe pojazdy. Dodatkowo na jarmarku i w jego okolicach częściej niż zwykle widziane są patrole policji. Dodatkowo bezpieczeństwa strzegą również kamery monitoringu.

Dzięki wzmożonym środkom bezpieczeństwa, zarówno berlińczycy jak i liczni turyści mogą cieszyć się przedświątecznym klimatem, bez większych obaw o własne zdrowie i życie.

QUIZ. Polska czy Niemcy?

Pytanie 1 z 15
Zacznijmy od czegoś łatwego. W jakim kraju zostało zrobione to zdjęcie?
QUIZ. Polska czy Niemcy
Nasi Partnerzy polecają