Teraz straszą, wkrótce zmienią się nie do poznania. Oficyny w centrum Szczecina przejdą metamorfozę

2021-01-26 8:06

Trzy zaniedbane oficyny na szczecińskim Turzynie wkrótce przejdą gruntowną przebudowę. Odnowione zostanie również podwórko. Mieszkańcy ulicy Bolesława Śmiałego zyskają zupełnie nowe otoczenie - z nowoczesnymi mieszkaniami, świetlicą środowiskową, a także mini ogrodem na dachu. Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego obecnie szuka wykonawcy, który podejmie się tego zadania.

Modernizacja oficyn przy ul. Bolesława Śmiałego to kolejny etap prac renowacyjnych kwartału śródmiejskiego nr 33 ograniczonego ulicami Krzywoustego, Bolesława Śmiałego, Chodkiewicza oraz al. Piastów w Szczecinie. Obejmuje on kompleksową modernizację trzech budynków przy ul. Bol. Śmiałego 34, 35, 36 wraz z zagospodarowaniem podwórza.

- Oficynę nr 34 przeznaczono na mieszkania o podwyższonym standardzie dla potrzeb osób starszych - mówi Tomasz Klek, rzecznik miasta ds mieszkalnictwa. - Na każdym z trzech pięter przewidziano małe jedno- i dwupokojowe mieszkania, w pełni wykończone, zaprojektowane z myślą o osobach starszych i niepełnosprawnych. Łącznie powstanie w nim 18 lokali.

Zobacz też: To dopiero SZCZĘŚCIARZ! Gracz ze Szczecina ZDRAPAŁ prawdziwą FORTUNĘ!

Na parterze budynku przewidziano świetlicę środowiskową, w której będzie możliwość integracji mieszkańców oficyn i kamienic frontowych. W budynku zaprojektowano windę spełniającą wymogi przewozu dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

- Dodatkowo, na dachu budynku przy ul. Bol. Śmiałego 34 przewidziano możliwość hobbystycznej uprawy roślin przez seniorów - dodaje Tomasz Klek. - Ułatwi to winda, doprowadzona ponad dach i urządzenie części dachu jako „zielonego". Zaprojektowano również konstrukcję drewnianą, która będzie mogła pełnić rolę pergoli lub szkieletu dla pokrycia np. z płyt poliwęglanu tworząc miejsce podobne do szklarni. Wielkość tej tymczasowej konstrukcji będzie można łatwo dostosowywać do potrzeb mieszkańców.

W budynkach oficyn nr 35 i 36 będą w większości mieszkania dwupokojowe lub trzypokojowe. W sumie 23 lokale. W każdym budynku także przewidziano windę.

W ramach inwestycji zagospodarowane będzie podwórze. Oprócz zapewnienia dojścia i dojazdu technicznego do wejść poszczególnych oficyn, podwórko spełniać będzie również funkcję przestrzeni rekreacyjnej wzbogaconej małą architekturą i zielenią. Rosnące tam drzewa zostaną zachowane. Na dziedzińcu oraz w otoczeniu oficyn nr 34 i 35 od strony wschodniej planuje się nasadzenia roślin niskich i średniowysokich, ze szczególnym uwzględnieniem roślin zimozielonych, okrywowych, tak aby uzyskać atrakcyjny wygląd o każdej porze roku.

Przebudowa oficyn przy Bol. Śmiałego będzie finansowana z środków własnych Szczecińskiego TBS, Funduszu Dopłat (dotacja dla Gminy Miasto Szczecin) , pożyczki finansowej z EBI w ramach środków z EFIS. Planowany termin zakończenia prac kwiecień 2023 rok. Obecnie spółka Szczecińskie TBS jest na etapie szukania wykonawcy tej inwestycji.

To kolejne oficyny, które będą modernizowane przez Szczecińskie TBS. W ubiegłym roku spółka zakończyła kompleksowy remont dziewięciu budynków przy ul. Pocztowej i Bohaterów Warszawy. Z kolei w 2018 roku nowe oblicze uzyskały także dwie oficyny przy ul. Bogusława.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Sonda
W jakim miejscu wolałbyś mieszkać?
Ruszyła przebudowa torowisk w centrum Szczecina. Ulica Matejki zamknięta
Nasi Partnerzy polecają