Tak źle nie było od ponad 30 lat! Na lekcje religii wydają grube miliony, a chętnych uczniów jest coraz mniej

i

Autor: Piotr Molecki/East News, shutterstock

DRAMAT

Tak źle nie było od ponad 30 lat! Na lekcje religii wydają grube miliony, a chętnych uczniów jest coraz mniej

2023-12-04 19:11

Te statystyki powalają. Jak się okazuje, na lekcje religii w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie) chodzi niecałe 43 proc. uczniów. To najgorszy wynik w tym mieście od ponad 30 lat. Jak się okazuje, pomimo takiej niewielkiej liczby chętnych, wydatki sięgają kilkunastu milionów. Niecałe pięć wykłada miasto, a resztę pokrywa subwencja oświatowa.

Szczecin. Na religię uczęszcza jedynie 19 tysięcy uczniów. To najgorszy wynik od 1990 roku

Urząd miasta w Szczecinie przedstawił najnowsze dane – chodzi uczniów, którzy uczęszczają na lekcję religii w mieście. Jak się okazuje, tak źle nie było od ponad 30 lat. Gorsze wyniki wcześniej były w 1990 roku! W roku szkolnym 2023/2024 w szkołach podstawowych na religię chodzi jedynie 16 tysięcy uczniów, a w ponadpodstawowych tylko 2 tysiące. To niecałe 43 proc. wszystkich uczniów w Szczecinie, a chętnych z roku na rok jest coraz mniej.

Możemy to zaobserwować na przykład w naszej najstarszej klasie, która im jest starsza, tym liczba uczniów na religii jest mniejsza. Największy problem stanowi jednak liceum, bo tutaj zajęcia są łączone, w grupach międzyoddziałowych. I odbywają się tylko w pierwszych dwóch rocznikach, w starszych klasach nie ma chętnych − mówiła, cytowana przez portal „tvn24.pl”, Anna Filipczak, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9 w Szczecinie.

Liczba uczniów, którzy chodzą na religię, spada z roku na rok. W zeszłym roku szkolnym, tj. 2022/2023 na religię chodziło 49 proc. uczniów, a jeszcze w poprzednim – tylko 54 proc.

Warto wspomnieć również, że pomimo takiego małego zainteresowania, wydatki na prowadzenie lekcji religii w samym Szczecinie to prawie 14 milionów złotych. Pieniądze trafiają głównie do katechetów, których jest 152 oraz sióstr zakonnych i księży.

Sonda
Zapisałeś swoje dziecko na lekcję religii?