Sytuacja jest poważna

Tak źle nie było nawet podczas powodzi. Odra wychodzi z brzegów, liczne podtopienia, bulwar pod wodą

2025-01-13 8:58

Tak wysokiego stanu wody w Odrze i Zalewie Szczecińskim nie było nawet podczas wrześniowej powodzi. W miniony weekend w wielu miejscach przekroczone zostały stany alarmowe i wystąpiły liczne podtopienia. Pod wodą znalazła się m.in. część bulwaru w Szczecinie. Wszystkiemu winna jest tzw. cofka.

Cofka na Zalewie Szczecińskim i ujściu Odry

Silny północno-zachodni i północny wiatr, który osiągał w porywach 85 km/h, wtłaczał wodę z Bałtyku do Świny i Dziwny, a następnie Zalewu Szczecińskiego i Odry. W wielu miejscach przekroczone zostały stany ostrzegawcze i alarmowe. Wystąpiły również liczne lokalne podtopienia.

Liczne podtopienia, mieszkańcy wyspy odcięci od świata

Sytuacja stała się poważna niemal w całym regionie. Zagrożone były m.in. kanały portowe w Świnoujściu. Z powodu zalanej drogi zablokowany został dojazd na Wyspę Chrząszczewską pod Kamieniem Pomorskim, a mieszkańcy zostali dosłownie odcięci od świata. W transporcie pomagają strażacy.

Poziom wody w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim podniósł się do tego stopnia, że strażacy z tutejszej OSP zbudowali zaporę z worków z piaskiem. Podobnie było również w miejscowości Święta w powiecie goleniowskim.

Z powodu podtopienia zamknięta została również droga wojewódzka nr 120 na odcinku między Gryfinem i niemieckim Mescherin - to popularny skrót między Szczecinem i Gryfinem, częściowo przebiegający przez terytorium Niemiec. Zalana została również przystań kajakowa nad Odrą w Siadle Dolnym.

W Szczecinie poziom wody w Odrze przekroczył stan alarmowy. Wodowskaz przy Moście Długim wskazywał ponad 600 centymetrów, a w niektórych miejscach lustro wody znajdowało się dosłownie kilka centymetrów poniżej poziomu bulwarów. Pod wodą znalazła się część nabrzeża przy Trasie Zamkowej.

Sytuacja się stabilizuje, wciąż obowiązuje czerwony alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie najwyższego trzeciego stopnia przed wysokim stanem wód na Zalewie Szczecińskim i Odrze.

Sztormowy wiatr na Bałtyku na szczęście już osłabł, a poziom wody nieznacznie się obniżył. W poniedziałek, 13 stycznia, wodowskaz przy Moście Długim w Szczecinie wskazywał już około 10 cm poniżej stanu alarmowego.

Jak informują Wody Polskie, sytuacja jest ustabilizowana, a w poniedziałek występuje już tendencja spadkowa, Wały przeciwpowodziowe są stabilne i monitorowane na bieżąco.

Woda powoli opada, jednak trudna sytuacja w związku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych może jednak utrzymać się jeszcze przez jakiś czas.

Quiz geograficzny. Czy znasz polskie rzeki? 15 punktów? Nie masz szans!
Pytanie 1 z 15
Gdzie znajduje się ujście Odry?
Wysoki stan wody w Odrze. Cofka zagraża Szczecinowi