Śmigus-dyngus w Szczecinie. Dawniej wodal lała się hektolitrami!

i

Autor: dhito / CC0 / pixabay.com Śmigus-dyngus w Szczecinie. Dawniej wodal lała się hektolitrami!

Tak wyglądał śmigus-dyngus wiele lat temu w Szczecinie. Woda lała się... hektolitrami! [GALERIA]

2022-04-18 2:00

Jedną z najbardziej znanych tradycji wielkanocnych jest śmigus-dyngus. Jest, a może był, bo w ostatnich latach ten zwyczaj z roku na rok stopniowo zanikał. Na ulicach widzi się coraz mniej młodych ludzi oblewających się wodą. Zanikowi tej tradycji przysłużyła się również pandemia koronawirusa.

Jeszcze kilkanaście lat temu w wielkanocny poniedziałek na szczecińskich osiedlach można było spotkać całe grupy młodych ludzi uzbrojonych w wiadra i inne akcesoria umożliwiające oblewanie się wodą. Z biegiem czasu ten widok stał się dość rzadki. Niestety w wielu przypadkach beztroska zabawa przerodziła się również w coś, co miało niewiele wspólnego z tradycją, a bardziej z pospolitym chuligaństwem. Ofiarami lanego poniedziałku stawali się m.in. starsi ludzie idący do kościoła, co sprawiło, że zaczęły sypać się dotkliwe kary.

Czytaj też: Z Wieży Baresela można było podziwiać cały Szczecin. Pozostał po niej kawałek podłogi [ZDJĘCIA, WIDEO]

W ostatnich latach tradycja śmigusa-dyngusa nieco zanikła, m.in. ze względu na pandemię i obostrzenia z nią związane. W naszej galerii znajdziecie zdjęcia i film sprzed wielu lat, przedstawiające tę wielkanocną tradycję w Szczecinie. Woda lała się... hektolitrami!

Czytaj też: Zdemolował parking i skosił słup na węźle Głębokie! Szaleńca za kierownicą uchwyciły kamery [WIDEO]

Jarmark Wielkanocny w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają