Powstanie 800 mieszkań

Tak ma wyglądać osiedle w miejscu dawnego dworca kolejowego. Cenne pamiątki zostaną zachowane

2023-06-28 13:46

Teren dawnego dworca kolejowego na szczecińskich Pomorzanach przez dziesięciolecia popadał w niełaskę. Działały tutaj hurtownie i niewielkie firmy, jednak o ich otoczenie nikt nie dbał. Nieremontowane przez lata budynki niszczały. To wręcz cud, że ocalał peron wraz z dębową wiatą, czyli jedyna pozostałość po ponad 130-letnim dworcu kolejowym. W przyszłości w tym miejscu ma powstać osiedle mieszkaniowe. Jednak cenne pamiątki z przeszłości mają zostać zachowane.

Osiedle na 800 mieszkań

Firma PFR Nieruchomosci przygotowuje się do budowy osiedla na około 800 mieszkań w 11 sześciokondygnacyjnych budynkach, które staną na blisko sześciohektarowej działce w rejonie ul. Starkiewicza.

"Pierwsza w Szczecinie inwestycja PFR Nieruchomości S.A. będzie także pierwszym osiedlem PRS (Private Rented Sector) z mieszkaniami na wynajem w tym mieście" - informuje spółka.

Inwestycja jest wspólnym przedsięwzięciem spółki PFR Nieruchomości i PKP S.A., do której należała wcześniej należała nieruchomość przy ul. Starkiewicza.

- Dzięki współpracy z PKP S.A. możemy realizować ten projekt w bardzo atrakcyjnej lokalizacji - – podkreśla Wojciech Caruk, prezes PFR Nieruchomości S.A. - Obecność na tym terenie obiektów zabytkowych to z jednej strony duże wyzwanie, ale z drugiej ogromna szansa na stworzenie przestrzeni miastotwórczej z miksem funkcji, w której będzie można nie tylko mieszkać, ale także zjeść, zrobić zakupy i odpocząć. Zaproponowany przez projektantów układ urbanistyczny i architektura budynków prezentują się bardzo atrakcyjnie.

Pozostałości dworca zostaną zachowane

Inwestor przedstawił pierwsze wizualizacje osiedla, które przygotowała wybrana w listopadzie 2022 roku firma Fort Polska sp. z o.o. Inwestycja ma na celu nie tylko stworzenie nowego osiedla, ale też zachowanie i wkomponowanie w nową przestrzeń zabytkowych pozostałości XIX-wiecznego dworca Bhf. Pommerensdorf.

- Obszar ten daje dużo możliwości na zaprojektowanie nietuzinkowej architektury, dzięki zróżnicowaniu terenu i obszarom poprzemysłowym – mówi Anita Barnaś, architekt w Fort Polska sp. z o.o. - Jednocześnie zmusza do wykreowania przestrzeni, która będzie stanowić odpowiednie tło dla budynków zabytkowych. Nowa architektura powinna współgrać, ze świadkiem historii i przywrócić jej blask, jako dominanty terenu. W tym celu zaprojektowano układ urbanistyczny, który podkreśla walory estetyczne obiektów zabytkowych, tworzy liczne otwarcia kierunkowe, naprowadzające widza na te obiekty. Punktem centralnym oznaczono plac stanowiący przedpole przed głównym budynkiem zabytkowym, podkreślający jego rangę i wyjątkowość. Przestrzeń ta będzie pełnić zarówno funkcje reprezentacyjna jak i wypoczynkową. Formy powstałych wnętrz na osiedlu pozwalają na różnorodną aktywność społeczną.

Historia Bhf. Pommerensdorf

Bhf. Pommerensdorf powstał w latach 90. XIX wieku i pierwotnie był dworcem pasażerskim, najważniejszym w tej części miasta. Później, gdy powstała nowa stacja po drugiej stronie torów, w okolicach ul. Chłapowskiego, pełnił on funkcję dworca towarowego. Tak było do czasów II wojny światowej. Po jej zakończeniu dawne zabudowania stacji pełniły już inne funkcje. Teren w większości był wykorzystywany przez kolej. Znajdowała się tutaj m.in. wagonownia, bocznica pocztowa i biura., a część nieruchomości była również dzierżawiona zewnętrznym podmiotom.

W ostatnich latach pojawiły się różne koncepcje na wykorzystanie zabytkowego dworca. Był to m.in. pomysł stworzenia w tym miejscu filii Muzeum Techniki i Komunikacji, gdzie można byłoby pokazywać np. stare lokomotywy i wagony. Pojawiła się również koncepcja, by powstał w tym miejscu przystanek przyszłej SKM, a w budynku powstało miejsce spotkań mieszkańców. Żadna z wizji nie doczekała się jednak realizacji.

Na początku 2022 roku pojawiła się kolejna koncepcja. Tereny z dawnym dworcem zostały przeznaczone na budowę osiedla z mieszkaniami na wynajem. Inwestycja na dawnych terenach kolejowych ma się rozpocząć w 2025 roku.

Sonda
Czy zabytki w Szczecinie są otoczone właściwą opieką?
Nowe życie zapomnianego dworca