Tajemnicze ruiny na Cmentarzu Centralnym. Do czego służyły ceglane konstrukcje ukryte w wąwozie? [ZDJĘCIA]

Dawny fort na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
Autor: Grzegorz Kluczyński Dawny fort na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie

Tajemnicze ceglane konstrukcje znajdują się w odległości dosłownie kilku kroków od uczęszczanych alejek i grobów, jednak wcale nie jest tak łatwo do nich trafić. Gdy już jednak znajdziemy się w tym miejscu, ogarnia nas wrażenie ciszy i pustki – tak, jakbyśmy trafili w jakieś bardzo odludne miejsce, chociaż zupełnie niedaleko znajdują się ludzie. Co to za miejsce? Zobaczcie!  

Mowa o pozostałościach dziewiętnastowiecznego fortu ćwiczebnego, który jest jednym z najmniej znanych miejsc na Cmentarzu Centralnym. Ruiny znajdują się w miejscu, do którego trudno znaleźć drogę – ukryte w wąwozie, za pagórkami, w gęstych zaroślach i żeby do nich dotrzeć, trzeba odnaleźć prowadząca do nich ścieżkę.

Teren, na którym znajdują się ruiny, dopiero całkiem niedawno został włączony do granic cmentarza. Wcześniej przez wiele lat po wojnie, aż do lat 90. między drugą i trzecią bramą przy ul. Ku Słońcu mieścił się plac ćwiczebny Ludowego Wojska Polskiego. Pozostałością po nim jest m.in. betonowy kulochwyt i napisy na ścianach.

Ceglane konstrukcje z łukowymi sklepieniami robią niesamowite wrażenie. Stanowiły one tzw. ćwiczebną lunetę, służącą do szkolenia w zdobywaniu podobnych obiektów. Fort jest unikatem na skalę europejską. Według znawców tematu, na naszym kontynencie znajdowały się zaledwie trzy takie budowle.

Pomimo wielu zapowiedzi, dawny fort do tej pory nie doczekał się renowacji. W przyszłości ma powstać tutaj kolumbarium, czyli rodzaj zbiorowego grobowca w formie budowli lub sali z niszami na urny z prochami zmarłych. Oby tylko ruiny przetrwały próbę czasu.

WPADKI NA CMENTARZU + podziękowania l (Nie)zapomniani