Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego ostrzega przed legionellozą. To groźna choroba zakaźna dróg oddechowych, która uaktywnia się szczególnie latem.
Bakterie Legionella namnażają się w wodzie, na przykład stojącej w sieci wodociągowej. Do zarażenia nie dochodzi podczas picia wody, ale wówczas gdy ta dostanie się do naszego układu oddechowego, zatem w sytuacji, gdy powstają aerozole wodne.
Źródłem zakażenia mogą być:
- prysznice i krany,
- baseny typu spa / jaccuzi,
- nawilżacze,
- systemy klimatyzacji,
- fontanny ozdobne,
- węże ogrodowe ze zraszaczem.
Przeczytaj również: Atak nożownika na Prawobrzeżu. Zadał kobiecie kilka ciosów nożem
Każdego roku w Europie odnotowuje się ponad przypadków zachorowań. W Polsce jest ich zaledwie około 20-40, ale ta liczba stale rośnie, poza tym nie zawsze choroba jest poprawnie rozpoznawana. Bakterie Legionelli ostatnio wykryto kilka miesięcy temu m.in. w gryfińskiej "Lagunie"
Szczególnie narażone są osoby starsze, osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu, u których występują inne choroby (na przykład cukrzyca, niewydolność nerek, przewlekłe choroby płuc), osoby z niedoborami odporności.
Jeśli cierpimy na chorobę układu oddechowego, a w okresie dwóch tygodni od wystąpienia objawów byliśmy w hotelu, czy spa, koniecznie poinformujmy o tym lekarza!
Jakie są objawy legionellozy?
Choroba jest trudna do rozpoznania. Pojawiają się objawy grypopodobne, tj. uczucie rozbicia, ból łowy, dreszcze, gorącza, bóle mięśni. Następnie dochodzą kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Mogą też wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego - wymioty i biegunka.
Legionelloza - jak się ustrzec?
Przed podróżą sprawdź, czy hotel nie figuruje na liście hoteli o podwyższonym ryzyku zakażenia. Dobrze, jeśli woda w kranie ma odpowiednio wysoką i niską temperaturę, tj. około 60 stopni Celsjusza i poniżej 20 stopni. Przed pierwszym użyciem prysznica warto odkręcić kran na kilka minut i przepuścić przez niego ciepłą wodę. Unikajmy korzystania z wanny z hydromasażem.
Przeczytaj również: Kim była "Balbina" zanim zrobiło się o niej głośno w Szczecinie? Zobacz wywiad z panią Bogumiłą! [WIDEO]