Szef gangu skazany. Przerzucał imigrantów na Zachód

i

Autor: Shutterstock, AP Szef gangu skazany. Shaabana A., Polak egipskiego pochodzenia, przerzucał imigrantów na Zachód.

Szef gangu skazany. Polak przerzucał imigrantów na Zachód

2022-06-29 7:56

Shaabana A., Polak egipskiego pochodzenia, wyrokiem Sądu Okręgowego w Warszawie 6 lat spędzi w więzieniu za kierowanie grupą przestępczą, która zajmowała się przerzutem imigrantów na Zachód. Do skazania szefa gangu doprowadzili śledczy z zachodniopomorskiego pionu do spraw przestępczości zorganizowanej Prokuratury Krajowej.

Jak ustaliło śledztwo, gang złożony wyłącznie z Polaków, którym kierował Shaabana A., w 2015 r. zorganizował kanał przerzutowy imigrantów z Grecji do Polski i dalej do krajów Europy Zachodniej. Wykorzystywał do tego celu regularne połączenia lotnicze i kolejowe, z których korzystali całe rodziny cudzoziemców.

Nielegalni imigranci z terenów objętych konfliktami zbrojnymi, którzy mieli za sobą przeprawę z Turcji do Grecji, werbowani byli w Atenach. Ci, którzy byli w stanie zapłacić za podróż do Polski, otrzymywali podrobione dokumenty tożsamości i bilety lotnicze, a także polskiego przewodnika, z którym docierali do ustalonego miejsca pobytu, czekając na kolejny etap podróży lub byli bezpośrednio kierowani do pociągów jadących do Niemiec.

Grupa przestępcza działająca w Polsce i Grecji została rozbita. Jej członkowie zostali skazani w odrębnym postępowaniu. Szef gangu odpowiadał przed Sądem Okręgowym w Warszawie m.in. za założenie tej grupy i kierowanie nią.

Sąd w całości podzielił zarzuty prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie zawarte w akcie oskarżenia i skazał Shaabana A. na karę łączną 6 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 400 stawek dziennych po 40 złotych, co daje kwotę 16 tys. złotych – podał prok. Karol Borchólski z biura prasowego Prokuratury Krajowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Morderstwo na plaży w Marianowie. "Zazdrośnik" Damian za kratami! Mamy zdjęcia

Sonda
Czy jesteś za pomocą imigrantom?
Syryjczyk próbował rozjechać policjantów! Pościg na krajówce, imigranci schowali się w lesie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany