Żagle 2022

Szczeciński marynarz wystroił się na "Żagle 2022" i czeka na żaglowce [ZDJĘCIA, WIDEO]

2022-08-03 15:38

Najbardziej znany szczeciński marynarz zmienił swoje odzienie. Możemy go już podziwiać w wyjątkowym stroju, nawiązującym do "Żagli 2022", które odbędą się już za niespełna trzy tygodnie. W środę, 3 sierpnia pomnik został "ubrany" w galowe marynarskie szaty, by przypominać o zbliżającym się morskim święcie.

Stało się już tradycją, że pomnik marynarza przy placu Grunwaldzkim, przy szczególnych okazjach zostaje ubrany w odświętny strój. W okresie świątecznym możemy podziwiać go w stroju świętego Mikołaja, a latem, przy okazji "morskich" wydarzeń, w galowym marynarskim ubraniu. Tak było w latach ubiegłych, m.in. z okazji Dni Morza czy finałów regat The Tall Ships Races. W tym roku marynarz przybrał odświętny strój z okazji wydarzenia "Żagle 2022", które odbędzie się w Szczecinie w dniach 19-21 sierpnia.

Czytaj też: Coś się "nie zgrało"? Dziwny efekt inwestycji w centrum Szczecina

Szczeciński marynarz wystroił się na "Żagle 2022"

Jak długo trwa ubieranie czterometrowego marynarza? Wymaga on bowiem stroju w rozmiarze XXXXL.

- Jak widać, około godziny - mówi Agnieszka Kujda-Jakacka, autorka stroju marynarza.

Poza metrami tkaniny, do ubrania pomnika potrzebne są również agrafki. Zabezpieczają one strój przed przypadkowym "rozebraniem" marynarza przez wiatr lub deszcz.

- Jest tak zabezpieczone, żeby się nic nie stało - dodaje Agnieszka Kujda-Jakacka. - Wiadomo, że przy deszczu materiał jest cięższy.

Czytaj też: 4. Szczeciński Marsz Równości w rytmie disco... i poloneza! Kilka tysięcy osób przeszło ulicami miasta [DUŻO ZDJĘĆ, WIDEO]

Najczęściej "przebierany" pomnik w mieście

Rzeźba stanęła w Alei Fontann 42 lata temu i stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Szczecina. Odsłonięcie pomnika miało miejsce 19 czerwca 1980 roku.

Warto dodać, że jest to najczęściej "przebierany" pomnik w mieście. Sympatyczny marynarz występował już m.in. w odświętnym kolorowym stroju przy okazji finału The Tall Ships Races i Dni Morza. Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przybrał barwy kampanii "Codziennie Polskę TworzyMy". Natomiast każdego roku, w okresie Bożego Narodzenia marynarz staje się... świętym Mikołajem i zaprasza na doroczny jarmark.

Żagle 2022 w Szczecinie

"Żagle 2022" odbędą się w dniach 19-21 sierpnia. Przy nabrzeżach zobaczymy blisko 20 zapierających dech w piersiach jednostek pływających. Przypłyną m.in. ORP Iskra i po raz pierwszy - żaglowiec Gorch Fock. To również szereg imprez towarzyszących. Na głównej scenie wystąpią gwiazdy polskiej muzyki: Patrycja Markowska, Viki Gabor czy Grzegorz Hyży. Wiele muzycznych doznań zapewni V Festiwal Orkiestr Dętych. Odwiedzający teren imprezy będą mogli wziąć udział w Jarmarku pod Żaglami. Będzie to również okazja do odwiedzenia Strefy Piw Kraftowych przy ulicy Admiralskiej. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: www.zagle.szczecin.eu.

Czytaj też: Wyjątkowe statki zacumują w Szczecinie. Zobaczymy je podczas "Żagli 2022"