Budowa SKM Szczecin

i

Autor: Grzegorz Kluczyński

Szczecińska Kolej Metropolitalna zagrożona? Piotr Krzystek pisze do PKP PLK

2021-03-23 18:36

Od wielu miesięcy na budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej panuje zastój. Prace opóźnione są o ponad pół roku i nie widać szans na poprawę sytuacji. Niesie to za sobą ogromne ryzyko, gdyż jedna z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w regionie może stracić ogromną dotację unijną. Swoje zaniepokojenie wyraził prezydent Szczecina i jednocześnie przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego Piotr Krzystek i skierował do prezesa PKP Polskich Linii Kolejowych pismo, w którym apeluje o rozwiązanie problemu.

Tam, gdzie za część inwestycji odpowiadają samorządy, można zauważyć postęp prac. Trwa m.in. budowa węzłów przesiadkowych i parkingów zlokalizowanych w sąsiedztwie przyszłych przystanków. Natomiast tam, gdzie za prace odpowiada PKP PLK, od dłuższego czasu dzieje się bardzo niewiele lub nie dzieje się zupełnie nic. Nie widać wyraźnego postępu prac, zarówno na trasach, jak i na przystankach, które mają zostać zmodernizowane lub mają zostać zbudowane od podstaw. Dotychczas wycięto m.in. drzewa, które rosły wzdłuż torów, rozebrano także część starego torowiska na odcinku do Polic. Najwięcej dzieje się w Gryfinie i okolicach, gdzie m.in. zbudowano nowe perony. To jednak przysłowiowa "kropla w morzu".

Planowany pierwotnie termin zakończenia budowy SKM to przełom 2021 i 2022 roku, jednak już teraz wiadomo, że nie zostanie on dotrzymany.

Inwestycja musi zostać zakończona i rozliczona do końca 2023 roku, w przeciwnym razie grozi jej utrata dofinansowania unijnego w kwocie ponad pół miliarda złotych.

W piśmie skierowanym do prezesa PKP PLK Piotr Krzystek nie tylko wyraża swoje ogromne zaniepokojenie, ale także apeluje o podjęcie wszelkich działań, także tych alternatywnych, dzięki którym inwestycja zostanie dokończona w terminie, a dotacja unijna nie przepadnie.

Sonda
Czy obawiasz się, że budowa SKM w Szczecinie nie zakończy się w terminie?
Gigantyczne pisanki w Alei Kwiatowej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany