Pszczoły

i

Autor: shotput / CC0 / pixabay.com Pszczoły

Szczecińscy radni wystraszyli się pszczół. Miejskich uli nie będzie

2016-07-06 9:58

Miejskie ule cieszą się coraz większą popularnością w wielu miastach na świecie. Z powodzeniem funkcjonują także w Warszawie, gdzie jest ich już kilkaset. W Szczecinie, przynajmniej na razie, nie ma szans na to aby rozwinęło się miejskie pszczelarstwo. Radni powiedzieli "nie".

Projekt uchwały zezwalającej na hodowlę pszczół w odległości 10 metrów od budynków i ulic lub na dachach wywołał burzliwą dyskusję wśród radnych. Ostatecznie zagłosowali przeciwko, tłumacząc swoją decyzję strachem przed użądleniem lub alergiami.

Tego problemu nie ma na przykład w Warszawie, gdzie przepisy pozwalają na hodowlę pszczół w przestrzeni miasta. Można je spotkać m.in. na dachu warszawskiej Galerii Wileńskiej lub w Eurocentrum Office Complex przy Alejach Jerozolimskich. Pszczoły znajdują się pod stałą opieką weterynaryjną.

Pszczelarstwo miejskie przyczynia się do ratowania tego gatunku, zagrożonego zmianami klimatu, chemizacją rolnictwa oraz chorobami. Miód pochodzący z miejskich pasiek w niczym nie ustępuje temu pochodzącemu ze wsi. W mieście rośnie wiele miododajnych drzew, m.in. lipy, klony czy akacje. Pszczoły wytwarzają także miód z kwiatów balkonowych.

Obecnie najbliżej położonym miastem, gdzie funkcjonują pasieki jest Berlin. Znajduje się tam ponad 4 tysiące uli.

Przeczytaj również: Poznał dziewczynę w pociągu... i chce oddać jej serce! Romantyczne ogłoszenie w Internecie

Nasi Partnerzy polecają