Zgubiony dowód osobisty

i

Autor: Grzegorz Kluczyński Zgubiony dowód osobisty

Szczecinianie masowo gubią dowody osobiste!

2016-06-21 11:58

W szczecińskim magistracie złożono rekordową ilość wniosków o wydanie nowego dowodu osobistego. W wielu przypadkach przyczyną nie jest koniec terminu ważności starego dokumentu, ale jego utrata.  

Tylko od początku roku pracownicy Biura Obsługi Interesantów w urzędzie miasta przyjęli blisko 2,5 tysiąca wniosków o wydanie nowego dokumentu tożsamości z powodu jego zagubienia. Tak wysoka liczba w tak krótkim czasie, bo w ciągu zaledwie sześciu miesięcy, wprawia w zdumienie samych urzędników. Mieszkańcy gubią dowody osobiste najczęściej podczas dużych imprez masowych odbywających się w naszym mieście.

- Najczęściej po imprezach masowych jak Dni Morza lub regaty mamy zwiększoną ilość zgłoszeń o utracie dokumentu - mówi Joanna Majdańska, kierownik Referatu Biura Spraw Obywatelskich UM Szczecin.

Okoliczności utraty dokumentu mogą być różne - począwszy od kradzieży po zwykłe roztargnienie. Zdarza się, że dowód osobisty zginie podczas pobytu za granicą. Co należy zrobić w takiej sytuacji?

- Osoby będące poza granicami kraju, jeżeli stwierdzą utratę dokumentu tożsamości, powinny zgłosić ten fakt w najbliższej jednostce konsularnej - tłumaczy Joanna Majdańska.

Czas oczekiwania na wydanie nowego dowodu osobistego wynosi maksymalnie miesiąc.

Reporter: Magda Mackiewicz - Radio ESKA Szczecin

Przeczytaj również: Jedziesz na wakacje za granicę? Pamiętaj o wyrobieniu karty!