Manifestacja na placu Solidarności

Szczecin upamiętnia pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę

2023-02-24 19:53

W pierwszą rocznicę rosyjskiego ataku na Ukrainę, na placu Solidarności w Szczecinie zebrało się około tysiąc osób, by uczcić ofiary krwawych wydarzeń za naszą wschodnią granicą i zaprotestować przeciwko wojnie.

To jedna z wielu manifestacji, jakie odbyły się w piątek, 24 lutego w całej Polsce, w pierwszą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie. Zgromadzenie na placu Solidarności w Szczecinie rozpoczęło się o godz. 18:00 minutą ciszy, upamiętniającą ofiary wojny i odśpiewaniem hymnu Ukrainy przez Chór Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczestnicy wysłuchali odtworzonego przemówienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Na placu Solidarności przemawiali m.in. marszałek województwa Olgierd Geblewicz i Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie..

Szczecin upamiętnia pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji na Ukrainę

W zgromadzeniu wzięli udział zarówno mieszkańcy Szczecina, imigranci z Ukrainy, a także Białorusini, którzy solidaryzują się ze swoimi sąsiadami zaatakowanymi przez reżim Putina. Uczestnicy manifestacji mieli ze sobą flagi Ukrainy oraz transparenty z antywojennymi hasłami i podziękowaniami dla Polaków, którzy przez ostatni rok pomagali obywatelom kraju ogarniętego wojną.

W geście solidarności, w narodowych barwach Ukrainy rozświetliła się również Filharmonia im. M. Karłowicza.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Nasi Partnerzy polecają