Szczecin: Nowa restauracja próbuje zaistnieć krzykliwym szyldem. Zareagował konserwator zabytków

2020-11-25 8:33

Kilka tygodni temu na gastronomicznej mapie miasta pojawił się nowy lokal. Właściciele prawdopodobniej bardzo chcieli zaistnieć w świadomości mieszkańców i zamontowali krzykliwe czerwone szyldy, a nad nimi ogromny baner. Wszystko wskazuje na to, że osiągnęli więcej niż zamierzony efekt. Sprawą zainteresował się miejski konserwator zabytków.

Lokal "Babcia gotuje" został otwarty na parterze dawnego "Odzieżowca", w miejscu, gdzie przez lata funkcjonował McDonalds, a potem na krótką chwilę pojawił się gabinet figur woskowych. Budynek jest zabytkowy, więc krzykliwa reklama bardzo rzuca się w oczy i niestety zaburza estetykę fasady.

Miejski konserwator zabytków wszczął już postępowanie w tej sprawie, zwłaszcza że umieszczenie reklamy na budynku "Odzieżowca" wymagało odpowiedniej zgody konserwatora. Powinna być ona również dostosowana do charakteru miejsca.

Niestety w tym przypadku jest to również skutek braku odpowiednich zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego, a także uchwały krajobrazowej, która od wielu lat istnieje jedynie w planach.

Budynek dawnego "Odzieżowca" przy al. Niepodległości 19/22 znajduje się w gminnej ewidencji zabytków.

Sonda
Co sądzisz o szyldach i reklamach w centrum Szczecina?
Przyroda oszalała! W listopadzie w Szczecinie kwitną drzewa
Nasi Partnerzy polecają