Szczecin bez hejnału na żywo niezgodnie z prawem? Interweniują radni

i

Autor: Grzegorz Kluczyński, Teja J / CC0 / pexels.com Szczecin bez hejnału na żywo niezgodnie z prawem? Interweniują radni

Co dalej ze szczecińską tradycją?

Szczecin bez hejnału na żywo niezgodnie z prawem? Interweniują radni

2023-06-07 13:08

Ta informacja zaskoczyła i zbulwersowała wielu mieszkańców Szczecina. Miasto z powodu oszczędności zrezygnowało z codziennego odgrywania miejskiego hejnału przez trębacza, by zastąpić go nagraniem odtwarzanym z głośnika. W ten sposób udało się zaoszczędzić w miejskiej kasie niecałe 25 tysięcy złotych. Zdaniem części osób to wręcz znikoma kwota w skali całego budżetu. Zareagowali również szczecińscy radni, którzy twierdzą, że ta decyzja nie jest zgodna z miejskim prawem i wystosowali w tej sprawie interpelację do prezydenta Szczecina.

Szczecin bez hejnału na żywo z powodu oszczędności

Skomponowany przez Janusza Stalmierskiego w 1995 hejnał Szczecina, od 2003 roku był wykonywany na żywo z okien szczecińskiego urzędu miasta i stał się lokalną tradycją. Codziennie o godz. 12:00 hejnalista wykonywał na żywo trwający około minutę utwór. 31 maja wykonał go po raz ostatni. Umowa z muzykiem została rozwiązana, a hejnał ma być odtwarzany z głośnika. Hejnalista ma być zapraszany do odegrania miejskiego hymnu na żywo tylko przy specjalnych okazjach, np. 5 lipca lub 11 listopada. Jak tłumaczą urzędnicy, wszystko z powodu oszczędności w miejskiej kasie. Koszt zatrudnienia muzyka wynosił niecałe 25 tysięcy złotych w skali roku, czyli niewiele ponad 2 tysiące miesięcznie. 

Internauci: "Musiało to wstrząsnąć budżetem"

Decyzja wywołała burzliwą dyskusję. Wielu mieszkańców twierdzi, że oszczędności spowodowane zwolnieniem hejnalisty są niewielkie w skali całego budżetu, a w ten sposób zabija się tradycję, która była budowana od 20 lat.

"Ciekawe, ile brał za 5 minut grania? Musiało to wstrząsnąć budżetem."

"Chore to wszystko. Oszczędności na jednym grajku. A może tak biura przewietrzyć?"

"To był piękny zwyczaj. Spacerując po parku czekaliśmy na hejnał."

- można było przeczytać w komentarzach w mediach społecznościowych.

Radni reagują. Decyzja niezgodna z lokalnym prawem?

Do sprawy rezygnacji z hejnału odgrywanego na żywo odnieśli się również szczecińscy radni, którzy zgodnie stwierdzili, że był on "niezwykle ważnym elementem lokalnej tradycji i kultury". Urszula Pańka, Patryk Jaskulski, Przemysław Słowik, Łukasz Kadłubowski i Marcin Biskupski, kierując interpelację do prezydenta miasta, zwrócili również uwagę, że odtwarzanie hejnału z głośnika nie jest zgodne z lokalnym prawem.

"Zgodnie z przyjętymi przez Radę Miasta Szczecin zasadami używania hejnału Miasta Szczecin miał być on grany na trąbce przez trębacza lub odtwarzany z nagrania dźwiękowego, codziennie o godz. 12.00. Możliwość korzystania z odtwarzania nagrania dźwiękowego została określona w uzasadnieniu do uchwały XLVI/1289/23. Wyłącznie w przypadku nieprzewidzianych sytuacji losowych dopuszczona została możliwość odtworzenia nagrania dźwiękowego hejnału" - czytamy w interpelacji radnych.

Do interpelacji zostały również dołączone następujące pytania:

  1. Z jakich powodów została rozwiązana umowa nr CRU/23/0000185 na wykonywanie w dniach od 1.01.2023 r. do 31.12.2023 r. Hymnu - Hejnału dla Szczecina na kwotę 24 600 zł?
  2. Czy planowane jest podpisanie innej umowy na wykonywanie Hejnału Miasta Szczecina?
  3. W jaki sposób Pan Prezydent zamierza realizować uchwałę w sprawie używania hejnału Miasta Szczecin zgodnie z intencją Rady Miasta dotyczącą odtworzenia nagrania dźwiękowego hejnału wyłącznie w nieprzewidzianych losowych sytuacjach?

Jak prezydent lub jego zastępcy odniosą się do wniosku piątki szczecińskich radnych? Odpowiedzi na ich pytania poznamy najprawdopodobniej w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Sonda
Czy rezygnacja z wykonania hejnału Szczecina na żywo to dobry pomysł?
Architektoniczna ikona Szczecina się sypie!
Nasi Partnerzy polecają