Szalone doświadczenia i największy na świecie kontrolowany wybuch azotu. Tylko w Szczecinie! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2016-04-21 17:35

Co się stanie, gdy do aluminiowej beczki wypełnionej ciekłym azotem wrzuci się balon wypełniony wrzątkiem? Odpowiedź jest tylko jedna: wielki wybuch! Takiemu eksperymentowi i kilku innym przyglądali się dzisiaj reporterzy Radia ESKA.

  

Eksperyment odbył się w ramach działań szczecińskiej fundacji Miasto Nauki. Do aluminiowej beczki wypełnionej ciekłym azotem, naukowcy wrzucili specjalny balon wypełniony wrzątkiem. Efekt był piorunujący! Powstała kilkunastometrowa, śnieżnobiała chmura, która po chwili rozpuściła się w powietrzu. Ponadto po eksperymencie azot "wypływał" z beczki, tworząc tym samym efekt wodospadu. Do tej pory nikt na świecie nie zrobił czegoś takiego na tak dużą skalę.

Oprócz kontrolowanego wybuchu azotu, Miasto Nauki na swojej wystawie prezentuje m.in. studnię bez dna, nieskończoność od środka, lewitację, wymazywanie twarzy czy tańczące śrubki. Jednym z ważniejszych stanowisk doświadczalnych na ekspozycji jest również „wirujący domek”. Zwraca on uwagę na potęgę umysłu, działania, których nie można w pełni kontrolować.

Interaktywna wystawa Miasto Nauki w Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego jest przykładem nowoczesnej komunikacji naukowej i wyjątkową formą zapoznania widza z podstawowymi prawami przyrody. Na ekspozycji liczącej ponad 40 obiektów edukacyjnych poprzez zabawę można m.in. poznać takie zagadnienia jak odbicie, załamanie i rozszczepienie światła, efekt stroboskopowy, miraż, prawdziwe lustro, dyfrakcja, polaryzacja.

Ekspozycja została stworzona przez szczecińskich naukowców z Fundacji Miasto Nauki, a autorem koncepcji jest Grzegorz Adamowicz. W odróżnieniu od obiektów prezentowanych na tradycyjnych wystawach eksponaty z Miasta Nauki zaprojektowane są w sposób interaktywny, aby zwiedzający mogli sami, w bezpiecznych warunkach przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z zakresu różnych dziedzin wiedzy.

Reporterzy: Michał Zaręba, Grzegorz Piepke - Radio ESKA Szczecin

Przeczytaj również: Czy potrafisz poruszać się szczecińską komunikacją miejską? Wiesz, dokąd dowiezie Cię tramwaj lub autobus? [QUIZ]

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany