Syrenie Stawy wypięknieją. Tak zmieni się część Lasu Arkońskiego [WIZUALIZACJE]

2018-07-30 14:01

Aleje spacerowe, altany, pomosty, tablice dydaktyczne oraz nowe nasadzenia - tak mają niebawem wyglądać okolice Syrenich Stawów w Lesie Arkońskim.

Miasto rozpoczęło realizację projektu "Syrenie Stawy – centrum ochrony bioróżnorodności". Rewitalizacja 18 hektarów terenu w Lesie Arkońskim ma na celu wyeksponowanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych oraz ochronę bioróżnorodności w tym rejonie.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną alejki i drogi leśne, które utworzą tematyczne szlaki przyrodniczo–dydaktyczne. Wzdłuż nich staną obiekty małej architektury, między innymi altany i ławki oraz tablice z informacjami na temat otaczającej nas przyrody. Uzupełnieniem programu edukacyjnego będzie ośrodek edukacji przyrodniczej z zespołem wiat – tzw. "zielona klasa" oraz placem wyposażonym w terenowe gry edukacyjne i urządzenia do zabawy.

Syrenie Stawy

i

Autor: Google Earth Syrenie Stawy

- Całość została zaplanowana tak, aby nie tylko umożliwić spacery mieszkańcom Szczecina, ale przede wszystkim chronić cenne stanowiska przyrodnicze rodzimych gatunków chronionych roślin - informuje Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta - . Z okolicy usunięte zostaną rośliny inwazyjne, które ograniczają różnorodność biologiczną tego terenu jak: niecierpek gruczołowaty i drobnokwiatowy, pokrzywa zwyczajna, śnieguliczka biała, dereń rozłogowy, czeremcha amerykańska. Nowe alejki prowadzone będą po śladach istniejących ścieżek i duktów leśnych, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w istniejącą roślinność. Teren zostanie wzbogacony o nowe nasadzenia drzew i krzewów gatunków rodzimych, umożliwiających bytowanie ptakom i owadom. Na drzewach zamontowane zostaną budki lęgowe dla ptaków i domki dla owadów.

Przeczytaj również: Tanie linie mogą drogo kosztować! Za literówkę na bilecie zapłacisz nawet 26 razy więcej niż za sam lot! [OPŁATY DODATKOWE]

Prace pielęgnacyjne i porządkowe w drzewostanie i zieleni realizowane będą pod nadzorem leśników oraz inspektorów nadzoru prac dendrologicznych z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska. Nad inwestycją czuwają także ornitolodzy i chiropterolodzy. Miasto do współpracy przy projekcie zaprosiło również dendrologów i botaników ze szczecińskich uczelni.

Prace mają zakończyć się pod koniec października. Koszt inwestycji to około 7,5 miliona złotych. Część środków pochodzi z Unii Europejskiej.

Przeczytaj również: Przywłaszczyli sobie automat do gry. Rozpoznajecie tych mężczyzn?

Zobacz #TOWIDEO:

Nasi Partnerzy polecają