"Sypialnia nietoperzy", czyli tajemnicze podziemia nad jeziorem Szmaragdowym [ZDJĘCIA]

2016-07-16 11:16

W sąsiedztwie jeziora Szmaragdowego znajdują się tajemnicze podziemia z czasów II wojny światowej, które obecnie służą jako miejsce zimowania nietoperzy, a także atrakcja turystyczna, którą warto odwiedzić podczas spacerów po Puszczy Bukowej.

Podczas wojny parterowy budynek i tunele były zajmowane prawdopodobnie przez dowództwo obrony przeciwlotniczej. W latach powojennych część z nich była niedostępna. W budynku działał ośrodek szkoleniowy straży pożarnej,obecnie mieści się tutaj Szczecińskie Centrum Informacji Turystycznej "Szmaragdowe - Zdroje".

Do tej pory nie udało się jeszcze odkryć wielu podziemnych korytarzy, gdyż wymaga to ogromu czasu, pracy i przede wszystkim środków finansowych. Dzięki staraniom Szczecińskiego Stowarzyszenia Poszukiwawczego, które opiekuje się podziemiami, udało się udrożnić kilkaset metrów tunelu i udostępnić go zwiedzającym.

Przeczytaj również: Ruiny w środku lasu. Kiedyś była tu piękna wieża widokowa [GALERIA]

Podziemne labirynty są dostępne do zwiedzania wyłącznie w okresie letnim – od kwietnia do 30 września, ponieważ w pozostałym czasie obowiązuje okres ochronny nietoperzy, dla których tunele są idealnym miejscem do zimowania. Zwiedzanie odbywa się w weekendy, w godzinach 11.30-16.30 w godzinnych turach. Szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 91 383 38 38.

Przeczytaj również: Wieża Bismarcka - tajemnicze miejsce z ciekawą historią i nieznaną przyszłością [GALERIA]