Czym jest superksiężyc?
O superksiężycu możemy mówić, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli punkcie orbity, będącym najbliżej Ziemi. Kolejnym warunkiem jest występująca tej nocy pełnia. Jego tarcza staje się wówczas dużo większa, a odbite światło wydaje się zdecydowanie jaśniejsze.
Przeczytaj również: Google Street View uaktualnił widoki ze Szczecina. Różnice robią wrażenie! [GALERIA]
Kiedy obserwować zaćmienie Księżyca i superksiężyc 2019?
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się 21 stycznia wczesnym rankiem, o godz. 5:41 i potrwa godzinę - do 6:43. W tym czasie naturalny satelita Ziemi przybierze czerwoną barwę.
Tego samego dnia Księżyc znajdzie się w odległości zaledwie 357353 kilometrów od Ziemi. Księżyc wzejdzie o godzinie 16:23 według obowiązującego w Polsce czasu zimowego.
Jak i skąd najlepiej obserwować superksiężyc w Szczecinie i okolicach?
Do obserwacji superksiężyca nie jest wymagany żaden specjalistyczny sprzęt. Najważniejsze warunkiem jest bezchmurne niebo. Pogoda ma tu największe znaczenie. Dla lepszego efektu warto wybrać się za miasto, z dala od zabudowań i źródeł światła, które powodują na niebie tzw. "zanieczyszczenie świetlne". Mogą to być np. okolice Zalewu Szczecińskiego.
Wszystko zależy jednak od pogody. Superksiężyc jest najlepiej widoczny na bezchmurnym niebie, o co dość trudno o tej porze roku. Jeżeli jednak chmury zasłonią niebo do tego stopnia, że będzie to niemożliwe, trzeba uzbroić się w odrobinę cierpliwości.