Stare Niebuszewo znika w oczach... Pejzaż jak z czasów wojny [ZDJĘCIA]

2018-10-07 13:18

Na nic zdały się protesty miłośników zabytków. Miasto postawiło na swoim i właśnie trwa masowe wręcz wyburzanie starej zabudowy na szczecińskim Niebuszewie. Widok jest przygnębiający.  

Kilka miesięcy temu z ulicy Krasińskiego zniknęła kamienica z numerem 97, z charakterystycznym muralem przedstawiającym patrona szczecińskiej filharmonii. Obecnie trwa rozbiórka sąsiadujących z nią kamienic z numerami 95 i 96.

>> Zobacz ostatnie zdjęcia kamienic na Niebuszewie

Po kamienicy przy ulicy Niemierzyńskiej 1 zostało już tylko klepisko i ślady na ścianie sąsiedniego budynku. Po znajdującej się po przeciwnej stronie ulicy kamienicy z numerem 31, którą zdobił mural "Solidarności", pozostały już jedynie fragmenty przyziemia, zasypane ogromną stertą gruzu.

Niemierzyńska 31
Autor: Grzegorz Kluczyński Niemierzyńska 31

Widok przeraża i przypomina pejzaż po działaniach wojennych. Takiej akcji związanej z wyburzeniami budynków mieszkalnych na tak niewielkim terenie nie było w Szczecinie od lat.

Przeczytaj również: Szczecin: Trwa rozbiórka pierwszej z kamienic na Niebuszewie [WIDEO]

Ulica Krasińskiego
Autor: Grzegorz Kluczyński Ulica Krasińskiego

Co powstanie w miejscu zburzonych kamienic? Prawdopodobnie jeszcze przez wiele lat działki pozostaną zaniedbane i puste, a z biegiem czasu zaczną pełnić rolę dzikich parkingów lub wysypisk śmieci. Plany sprzed wielu lat przewidują w tym miejscu budowę szerokiej arterii, jednak od dawna wiadomo, że nie zostaną one zrealizowane. To właśnie one spowodowały, że przez dziesięciolecia nie dbano o historyczną zabudowę i nie inwestowano w żadne remonty, co w rezultacie doprowadziło do stopniowej degradacji kamienic i konieczności ich rozbiórki.

Przeczytaj również: "Nowojorskie" oblicze ulicy Narutowicza. Można już zobaczyć fasadę nowej kamienicy. Jest wyjątkowa! [ZDJĘCIA]

Zobacz #TOWIDEO:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE