Spacer nad morzem zakończył się sensacyjnym odkryciem. Ten przedmiot może mieć nawet 9 tysięcy lat!

i

Autor: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, gk Spacer nad morzem zakończył się sensacyjnym odkryciem. Ten przedmiot może mieć nawet 9 tysięcy lat!

Ale znalezisko!

Spacer nad morzem zakończył się sensacyjnym odkryciem. Ten przedmiot może mieć nawet 9 tysięcy lat!

2022-12-01 15:05

To miał być zwykły spacer nad morzem. Pan Michał z Międzywodzia z pewnością nie spodziewał się takiego finału. Okazało się, że znalazł przedmiot, który pochodzi nie sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkuset, ale kilku tysięcy lat! Wyjątkowe znalezisko zostało przekazane do muzeum.

Do sensacyjnego odkrycia doszło pod koniec listopada. Podczas spaceru nad Bałtykiem, na wysokości Dziwnowa, pan Michał natknął się na przedmiot o dość nietypowym kształcie. Przechodząc wzdłuż rowu melioracyjnego, w miejscu prac rekultywacyjnych, zauważył coś, co przypominało stare narzędzie. Okazało się, że jest to toporek rogowy, którego używano przed tysiącami lat.

Mieszkaniec Międzywodzia przekazał swoje cenne znalezisko do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Toporek znaleziony nad Bałtykiem ma 12 centymetrów długości, 7 centymetrów szerokości i waży 245 gramów. Został wykonany z podstawy pnia poroża. Jego pochodzenie wstępnie określane jest na okres późnego mezolitu i początek neolitu, czyli jakieś 7-9 tysięcy lat temu.

"W imieniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej chciałbym podziękować panu Michałowi za przekazanie tego cennego zabytku" - czytamy na facebookowym profilu muzeum.

O znalezisku został również poinformowany wojewódzki konserwator zabytków.

Sonda
Czy interesujesz się historią?
Sensacyjne odkrycie archeologiczne na szczecińskim Podzamczu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają