Podziemia z nietoperzami

i

Autor: Grzegorz Kluczyński W bezpośrednim sąsiedztwie jeziora znajduje się jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Szczecina, czyli podziemia z czasów II wojny światowej, które w okresie letnim można zwiedzać, natomiast zimą służą jako miejsce zimowania nietoperzy.

Smacznie śpią, a inni je liczą. Spis nietoperzy w Puszczy Bukowej

2021-01-22 11:29

Trwa zimowy okres hibernacji nietoperzy. Jest to więc dobra okazja, by je policzyć. Tak właśnie było w ostatnich dniach w Puszczy Bukowej, gdzie przedstawiciele Nadleśnictwa Gryfino wraz z członkami Zachodniopomorskiego Towarzystwa Chiropterologicznego „Mopek” oraz Szczecińskiego Stowarzyszenia Przygodowego „Za Horyzont” liczyli nietoperze.

Liczenie nietoperzy odbywało się dniach 16-17 stycznia. W obiektach tzw. starej "Prochowni" na terenie Puszczy Bukowej stwierdzono występowanie przedstawicieli czterech gatunków: mopek zachodni, gacek brunatny, mroczek późny i nocek Natterera. Natomiast w powojskowych obiektach nazywanych zwyczajowo "Silosami" odnotowano nietoperze należące do pięciu gatunków:mopek zachodni, mroczek późny, nocek Natterera, nocek rudy i karlik malutki. Wszystkie gatunki nietoperzy występujące w Polsce objęte są ochroną prawną.

Zobacz też: Karzeł ma nosa! Czworonożny policjant ze Szczecina na tropie skradzionych kabli

Hibernacja, to stan w którym nietoperze spędzają zimę, służący oszczędzaniu energii. Polega on na znacznemu spowolnieniu wszelkich procesów życiowych i obniżeniu temperatury ciała do temperatury otoczenia. Nietoperze najczęściej zimują w jaskiniach lub podziemnych pomieszczeniach, a także w dziuplach drzew, na strychach lub w szczelinach w ścianach budynków.

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Nietoperze w Polsce. Wciąż wzbudzają niepokój?

Pytanie 1 z 1
Czy nietoperze wkręcają się we włosy?
Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski. Słynny Papcio Chmiel, autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" miał 97 lat