Fałszywe maile o nadpłaconym podatku

i

Autor: Terje Sollie / CC0 / pexels.com, Krajowa Administracja Skarbowa Fałszywe maile o nadpłaconym podatku

Ważna informacja

Skarbówka nie informuje o zwrocie nadpłaconego podatku za rok 2022! Możesz stracić duże pieniądze

2023-12-04 14:15

Wygląda wiarygodnie. Zawiera logotypy ministerstw i jest napisany "urzędowym językiem". Nic więc dziwnego, że wiele osób daje się na niego nabrać, tym bardziej, że e-mail zawiera pozytywną informację o zwrocie nadpłaconego podatku. Niestety skutki mogą okazać się fatalne.

Polacy dostają maile o nadpłaconym podatku

Do Ministerstwa Finansów docierają sygnały o wiadomościach e-mail, w których nadawca informuje o przysługującym podatnikowi zwrocie nadpłaconego podatku i zachęca do zalogowania się w serwisie e-Urząd Skarbowy. W rzeczywistości po kliknięciu w baner logowania podatnik jest kierowany na stronę, która służy do wyłudzania danych. Żeby wyglądać jeszcze bardziej wiarygodnie fałszywa wiadomość zawiera logo Ministerstwa Finansów i serwisu e-Urząd Skarbowy oraz adres Ministerstwa Cyfryzacji. 

Urzędnicy ostrzegają przed otwieraniem takich wiadomości, a tym bardziej przed klikaniem w odnośniki i otwieraniem załączników, gdyż może to się skończyć przejęciem danych, a co za tym idzie - utratą pieniędzy.

- Ostrzegamy, że tego typu wiadomości nie zostały wysłane z serwerów resortu finansów, a otwieranie linków w nich zawartych jest niebezpieczne - tłumaczy Małgorzata Brzoza z Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. - Oszuści próbują w ten sposób uzyskać dane kont bankowych oraz kart płatniczych podatnika. Prosimy o zachowanie ostrożności i nieotwieranie linków z podejrzanej korespondencji, a także nieodpowiadanie na takie wiadomości.

Kliknąłeś? Natychmiast zacznij działać!

Co zrobić w sytuacji, gdy nawet nieświadomie klikniemy w link i podamy swoje dane logowania? Wówczas trzeba działać szybko, by uniknąć przykrych konsekwencji.  W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych np. do logowania konta bankowości internetowej, należy podjąć następujące kroki:

  • jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem,
  • zmienić hasło do bankowości internetowej,
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłosić ten fakt w najbliższym komisariacie policji.
Fałszywe maile o nadpłaconym podatku

i

Autor: krajowa Administracja Skarbowa Fałszywe maile o nadpłaconym podatku

Piszesz ważnego maila i cieszysz się, że autokorekta zaznacza błędy? Rozwiąż quiz, a przekonasz się, że nie zna się na ortografii!

Pytanie 1 z 9
Autokorekta zaznacza wyraz wiceliderka jako błędny, a wiceszefowa jako poprawny. Który zapis jest właściwy?
Tęczowy... Urząd Skarbowy! Zaskakujący budynek w Warszawie