Na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet rok

i

Autor: ZBiLK Szczecin Na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet rok

Rusza nabór wniosków na mieszkania socjalne w Szczecinie. Jakie warunki trzeba spełnić?

2022-02-11 15:36

To mieszkania dla osób najbardziej potrzebujących, niekoniecznie o najwyższym standardzie, ale za to o niskim czynszu. W poniedziałek, 14 lutego, szczeciński Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych rozpocznie nabór wniosków na mieszkania socjalne. Jak wyglądają takie lokale? Kto może się o nie starać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Kto może otrzymać mieszkanie socjalne w Szczecinie?

Nabór ruszy w poniedziałek 14 lutego i potrwa do piątku 28 lutego 2022 r. Kto może wystąpić z wnioskiem o wynajem mieszkania socjalnego?

- O wynajęcie mieszkania socjalnego może ubiegać się każdy pełnoletni mieszkaniec Szczecina, który boryka się z brakiem lokalu i osiąga odpowiednio niski dochód - informuje Tomasz Klek, rzecznik miasta ds. mieszkalnictwa. - Przykładowo, gospodarstwo domowe, w którym znajdują się trzy osoby może mieć maksymalny dochód na poziomie ok 3240 zł.

Pozostałe progi dochodowe znajdują się na stronie ZBiLK.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, miasto może zawrzeć umowę najmu, gdy przekroczenie kryterium dochodowego wynosi nie więcej niż 10 procent.

Wnioski złożone przez mieszkańców zostaną poddane ocenie punktowej.

- Liczba punktów zależeć będzie między innymi: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia, warunków w jakich się obecnie mieszka, czy korzysta się z programów realizowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie - dodaje Tomasz Klek. - Na podstawie punktacji ogłoszone zostaną wstępne wykazy złożonych wniosków. Osoby, które nie będą zgadzać się z naliczoną punktacją będą miały możliwość złożenia odwołania w ciągu 7 dni. Odwołania, uwagi oraz zażalenia rozpatrywane będą przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

Czytaj też: Rachunek za gaz zszokował wolontariuszy szczecińskiego TOZ. Z pomocą ruszyli internauci

Po rozpatrzeniu wszystkich odwołań ZBiLK opublikuje ostateczne wykazy osób, które są uprawnione do wynajęcia mieszkania socjalnego.

Wnioski oraz szczegółowe informacje dotyczące naboru wniosków na mieszkania socjalne są dostępne na stronie internetowej ZBiLK, w zakładce Wynajmij Mieszkanie. Można je pobrać również osobiście w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25

Aby uzyskać informację w tej sprawie, można także dzwonić pod nr telefonów, w dni robocze w godz. 7.30 - 15.30:

  • Tel. 91 48 86 301
  • Tel. 91 48 86 333
  • Tel. 91 43 45 455

Jak wygląda mieszkanie socjalne?

Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów mieszkania socjalne są wyremontowane, jednak mogą być o obniżonym standardzie (toaleta na półpiętrze, ogrzewanie piecowe). Z kolei czynsz w takim mieszkaniu wynosi tylko ok 1,40 zł za metr kwadratowy czyli np. w lokalu o powierzchni 40 metrów kwadratowych wyniesie on niecałe 56 zł miesięcznie plus media (prąd, gaz itp).

W ostatnich ośmiu latach latach ZBiLK w ramach naborów wynajął ok pół tysiąca mieszkań socjalnych.

Czytaj też: Psi dramat w białogardzkim schronisku. Zwierzęta ewakuowane, kierownik z zarzutami

Sonda
Czy wynajmowałeś kiedyś mieszkanie?
Jak urządzić mieszkanie na poddaszu?
Nasi Partnerzy polecają