Profilaktyka raka piersi

Róż w walce z nowotworem. Marsz Różowej Wstążki przeszedł ulicami Szczecina

2022-10-15 15:27

Nie tylko kobiety, ale także panowie i dzieci przeszli ulicami w różowym korowodzie. W sobotę, 15 października odbył się Marsz Różowej Wstążki. Wydarzenie, które powróciło po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, miało na celu promocję zdrowego trybu życia i profilaktyki nowotworów piersi.

Różowy to kolor radosny i energetyczny, kojarzący się przede wszystkim z małymi dziewczynkami. Jest to także kolor symbolizujący walkę z rakiem piersi. Także od wielu lat październik uznawany jest za miesiąc poświęcony profilaktyce nowotworów piersi.

Marsz Różowej Wstążki w Szczecinie

Marsz Różowej Wstążki zorganizowany w przypadającym 15 października Światowym Dniu Walki z Rakiem Piersi, ma przypomnieć kobietom o badaniu swoich piersi, a także jak ważna jest profilaktyka dotycząca raka piersi. Różowy korowód wystartował w samo południe spod pomnika Gryfa na al. Jana Pawła II i przeszedł ulicami miasta pod Filharmonię im. M. Karłowicza. Podczas wydarzenia kobiety mogły także dowiedzieć się jak przeprowadzić samobadanie oraz dlaczego warto regularnie robić mammografię. Marszowi towarzyszyły dodatkowe atrakcje, m.in. konkurs na najciekawszy różowy strój, prelekcje specjalistów z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii, stoiska profilaktyczno-edukacyjne czy naukę samobadania piersi na fantomie. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

- Marsz Różowej Wstążki to przypomnienie o tym, że co miesiąc powinniśmy wykonywać samobadanie piersi - mówi Joanna Sawicka-Budziak, prezeska Fundacji MOŻESZ, organizatorka wydarzenia. - Ciągle jest brak wiedzy w tym temacie, to często młode dziewczyny, dwudziesto- i trzydziestolatki nie wiedzą, że co miesiąc powinny kontrolować swoje piersi. Dlatego o tym głośno mówimy raz w roku, podczas Marszu Różowej Wstążki.

Warto pamiętać, że nowotwór piersi może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, zawodu czy stopnia zamożności. Z chorobą spotykają się zarówno zwykli ludzie jak i osoby znane. Z rakiem piersi zmagały się m.in. tak znane kobiety znane z pierwszych stron gazet jak Olivia Newton-John, Shannen Doherty, Jane Fonda, Anastacia czy Kylie Minogue.

Sonda
Czy regularnie badasz piersi?