500 plus na alkohol

i

Autor: ESKA INFO Szczecin 500 plus na alkohol

Rodzina 500 plus: Alkohol dla rodziców zamiast jedzenia dla dzieci? Nie warto!

2016-06-07 16:07

Coraz częściej pojawiają się obawy, że pieniądze z programu Rodzina 500 plus mogą być nieodpowiednio wydawane przez rodziców. Zamiast jedzenia lub artykułów szkolnych, w koszyku z zakupami może pojawić się alkohol. Co w takiej sytuacji może zrobić państwo? Okazuje się, że jest na to skuteczny sposób.

Jest możliwość, że pracownik socjalny po przeprowadzeniu rozmowy środowiskowej może zamienić formę pieniężną na formę rzeczową. I tak się dzieje w przypadku rodzin które nie wydają pieniędzy zgodnie z zapisami ustawy.

- Bardzo często, te kilkaset złotych rodzice przeznaczają na alkohol, a nie na dziecko – mówi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. - Jeżeli będziemy mieli sygnały, że to świadczenie może być wydatkowane w sposób nieodpowiedni, będą interwencje policji związane ze spożywaniem alkoholu lub informacje ze szkoły lub przedszkola, że dzieci na przykład są głodne, rozważymy zamianę tego świadczenia na pomoc rzeczową.

Świadczenia rzeczowe mogą być różne. To może być opłacenie przedszkola, wycieczki na wakacje dla dziecka, a nawet zwykłe bony żywnościowe. Każda z tych form zawsze będzie lepsza niż alkohol.

Reporter: Grzegorz Piepke - Radio ESKA Szczecin

Przeczytaj również: Rusza przebudowa skrzyżowania na Pogodnie. Ważne zmiany dla pasażerów komunikacji miejskiej